Rozpočet přitom ročně dovoluje utratit na investice částku kolem 350 – 370 milionů korun. Východisko chtějí zástupci města nalézt v nejrůznějších dotačních programech. „Budeme chtít ulovit v uvozovkách řečeno velké peníze z regionálního operačního programu,“ zmínil jeden z příkladů primátor města Juraj Thoma.


Další možností, jak získat peníze, je tlak na státní rozpočet. Ten se ke krajskému městu podle mnohých zastupitelů chová až macešsky, i když nyní se chystá přispět na výstavbu nové úpravny vody a na záložní vrt pitné vody. Celkově by prý mohl dávat městu více. Podle zastupitele a poslance Petra Braného by ale město mohlo být cílevědomější v úsilí o tyto příjmy. „Žádalo se strašně málo, jiná podobně velká města dostala více dotací než České Budějovice,“ uvedl včera Braný, který je pět let členem rozpočtového výboru sněmovny. Zároveň doplnil, že chtít peníze od státního rozpočtu vyžaduje jasné dlouhodobé záměry a sjednocení na jejich významu napříč politickými stranami.


Sama radnice si ale uvědomuje, že částka 4,5 miliardy je spíše souhrnem toho, co vše by chtěla uskutečnit, než výčtem toho, co se skutečně ve městě v nejbližších letech postavit podaří. „Je to dlouhodobá záležitost. Ukazuje jak si chce radnice ve městě počínat,“ nastínil k seznamu náměstek primátora František Jelen.


Na omezené šance získat peníze z dotací však upozorňuje zastupitel Josef Průcha. „Dotace byly zatím vypsány na čtyři programy, které nejsou pro město významné, “ zdůraznil Průcha.

Rozpočet mají nafouknout dotace

Pro blízkou budoucnost si radnice Č. Budějovic vytýčila plán možných investic, kam zahrnula vše, co by se podle ní mělo ve městě uskutečnit. Na prvním místě ve finanční náročnosti jsou dopravní stavby.


Na Zanádražní komunikaci počítá návrh se sumou 1,9 miliardy korun, na plánované propojení ulic M. Horákové a Strakonické je to 250 milionů korun a na splavnění Vltavy by ráda z různých dotačních fondů získala radnice 120 milionů korun.


Přitom ani s jednou ze jmenovaných akcí nepočítá prozatímní návrh rozpočtu na příští rok. „Je to souhrn akcí. Obepíná to i investiční akce nezajištěné rozpočtem města,“ uvedl k seznamu akcí a k sumě, která došplhala na 4,5 miliardy korun náměstek primátora František Jelen.


Samotný rozpočet si může troufnout na akce přibližně za 350 milionů korun. V plánu je například rekonstrukce chlazení ledových ploch v Budvar aréně, na což rozpočet počítá 41 milionů korun. Na projektovou dokumentaci k rekonstrukci kanalizace ve 42 ulicích radnice počítá s 20 miliony korun. Celkové náklady tohoto projektu, nazvaného Čistá Vltava odhaduje radnice na více než 900 milionů – ty už ale chce získat z dotací.


Z návrhu rozpočtu ale zcela vypadly peníze na domov seniorů, který plánovala radnice postavit v lokalitě U Hvízdala. Ten se přesunul do kolonky „žádané dotace“ se sumou 300 milionů korun.


„Přístup k tomu se mi nezdá dobrý,“ uvedl na adresu seznamu investičních záměrů opoziční zastupitel Josef Průcha. „Máme dát sedmdesát milionů na nové kanalizace do míst, kde si kdo chtěl postavil nový domek, ale nemáme na takovéhle základní věci,“ zdůraznil Průcha ohledně domova, na který je tisíc žádostí.