Modernizace základních škol v Trhových Svinech či Nových Hradech, rekonstrukce českobudějovické Lannovy třídy nebo peníze na akci Golfem proti drogám v Hluboké nad Vltavou, to jsou jen některé příklady ze zhruba tří desítek projektů, které dohromady získají přibližně šest set milionů korun.

„V rámci třetí výzvy Regionálního operačního programu Jihozápad byly celkem rozděleny necelé tři miliardy korun,“ uvedl Miroslav Bína z regionální rady. Do Jihočeského kraje tak přijde přes jeden a půl miliardy korun, což je zhruba o sto milionů více, než inkasuje Plzeňský kraj.

Co do počtu úspěšných projektů, v českobudějovickém okrese jasně vede Hlubocko. Dotace sem putují na modernizaci mateřské školy, rekonstrukce silnic, ale také podnikatelům v cestovním ruchu, například na přístavbu penzionu Bezdrev či na wellness hotel Knížecí Dvůr.

Největší sumu – téměř 290 milionů ale získala českobudějovická nemocnice na stavbu nového pavilonu dětského oddělení.

Městská pokladna v Českých Budějovicích získá necelých 90 milionů korun a na další peníze se může těšit Jihočeské letiště, a. s., a Dopravní podnik města České Budějovice. Radnice ovšem neskrývá svůj zájem na úspěchu v dalších kolech rozdělování evropských dotací. „Získaná částka je pro město velký úspěch, protože dotace obohatí investiční rozpočet města,“ uvedl primátor krajského města Juraj Thoma.

Příliv evropských dotací ale podle primátora teď zdaleka nekončí. Současné štědré programovací období končí v roce 2013. „Jako město chceme žádat až o miliardu korun,“ naznačil plány Českých Budějovic Thoma.