O peníze na výstavbu venkovního koupaliště za zhruba dvacet milionů korun požádalo například město Borovany. „Rádi bychom vybudovali unikátní koupaliště na bázi biotopů, které jinde v České republice není. Čištění vody by zajišťovaly rostliny nebo pískové filtry,“ uvedl starosta Stanislav Malík. Borovanští by také rádi zrekonstruovali povrch části náměstí mezi radnicí a zámkem. Na tyto opravy požadují dotaci ve výši 25 milionů korun.
Dalším městem, které požádalo o dotace je Hluboká nad Vltavou. Jak uvedl starosta Tomáš Jirsa, mají hlubočtí zájem o zrušení septiků a vybudování nového parkoviště ve Fügnerově ulici. Jeho cena je přibližně 3,5 milionu korun. V ulici stojí čtyři panelové domy a parkují zde desítky automobilů. Problémy s parkováním zde mají obyvatelé zejména v odpoledních hodinách nebo o víkendech.
Obyvatelé Fügnerovy ulice tuto zprávu vítají. „Určitě jsem ráda, že se k tomu město odhodlalo. Není tady k hnutí. Máme sice garáž, ale když k nám přijede návštěva, tak nemá kde zaparkovat,“ říká Hana Prokešová. Podobně se vyjádřil i další obyvatel ulice Miroslav Valenta. Podle jeho slov je zde parkování dlouhodobým problémem. „Když přijedu kolem páté z práce, tak už je tady plno,“ popsal Valenta.
Vybudování nového parkoviště není jediným projektem, na který Hlubočtí žádají peníze. „Rádi bychom ještě zrekonstruovali hasičskou zbrojnici v Hroznějovicích a vybudovali zde společenskou místnost,“ dodal starosta Tomáš Jirsa.
Zájem o peníze z regionálního operačního programu několikanásobně převyšuje reálnou nabídku.
Mnoho projektů je z programu vyřazeno hned zkraje. Nejčastější chybou, které se předkladatelé projektů dopouští, že nedodrží přesně vymezené lhůty pro jejich odevzdání.

Chyby v žádostech

„Stalo se nám doslova, že jeden ze žadatelů přinesl svůj projekt pět minut po stanovené době a museli jsme jej odmítnout,“ upozornil ředitel Úřadu Regionální rady Jiří Trnka.
Dalšími častými chybami jsou nedodržení přesného účelu dotace nebo negativní vliv projektu na životní prostředí.