Mimořádným příspěvkem na ubytování nebo slevami na vstupném chce Jihočeský kraj lákat návštěvníky do regionu v nadcházejících týdnech a měsících.

Kraj chce motivovat české rodiny k návštěvě jižních Čech formou příspěvku na ubytování i slevou na vstupné u organizací, které zřizuje. Sem patří například zoo v Hluboké nad Vltavou, muzea či galerie. Zastupitelé již tento týden schválili finanční prostředky na opatření, od kterého si slibují zmírnění dopadů koronavirové pandemie a posílení cestovního ruchu. Pro slevy na ubytování v penzionech a hotelech na území Jihočeského kraje je uvolněno 30 milionů korun, pro slevy na vstupné pak devět a půl milionu. Dovolená v našem kraji tak v tomto roce vyjde výrazně levněji než jinde.

„Již v době nouzového stavu jsme začali připravovat řadu opatření na oživení jihočeské ekonomiky po krizovém období, zejména v oblasti cestovního ruchu. Při těchto diskusích o úpravě rozpočtu přišla ODS se zajímavým návrhem na podporu ubytovacích zařízení. Jihočeská centrála cestovního ruchu má důkladně zpracované analýzy, takže pan ředitel Polášek velice snadno rozpracoval projekt, který dnes předkládáme ke schválení zastupitelstvu kraje,“ řekla po dnešním zasedání zastupitelstva jihočeská hejtmanka Ivana Stráská (ČSSD).

Odborná analýza, kterou si v dubnu 2020 nechala vypracovat Jihočeská centrála cestovního ruchu (JCCR) říká, že dopady koronavirové pandemie na Jihočeský kraj mohou být značné. Veřejné rozpočty mohou přijít o částku na úrovni 3,4 miliard, ohroženo je 4,2 tisíce pracovníků z oblasti cestovního ruchu stejně jako dalších 9,7 tisíc lidí, jejichž činnost je na oblast cestovního ruchu přímo navázána.

„Bohužel stát dosud cestovní ruch nijak nepodpořil a proto jsem velmi rád, že se Jihočeský kraj rozhodl cestovní ruch, a především podnikatele v cestovním ruchu podpořit. Jsme společně s jihočeskými turistickými oblastmi samozřejmě připraveni celou podporu organizačně zajistit,“ uvedl Jaromír Polášek, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

Zvolit Jihočeský kraj pro dovolenou 2020 se rodinám vyplatí

Finanční motivace k rodinné dovolené v jižních Čechách je opravdu lákavá. Pokud se rodina ubytuje v penzionu nebo hotelu na území Jihočeského kraje na 5 až 7 nocí, může na osobu a noc čerpat 30% slevu na ubytování, maximálně však do výše 300 Kč.

„Připravili jsme program, kdy lidé budou moci získat vouchery, které jim umožní čerpat 30% slevu na ubytování v jakémkoli hotelu, penzionu nebo apartmánu v Jihočeském kraji.“ komentoval ihned po schválení návrh krajský zastupitel Martin Kuba (ODS) a vysvětlil, že tento časový rámec je pro jihočeskou ekonomiku nejpřínosnější.

„Navíc bychom rádi tímto krokem upozornili návštěvníky kraje na krásu i méně známých lokalit,“ dodává Martin Kuba s upřesněním, že peníze od kraje jsou určeny přímo lidem, aby si sami vybrali, kam pojedou. Nikoli hotelům.

Slevy na vstupné do galerií i muzeí

Kraj také nabízí návštěvníkům, kteří se na území Jihočeského kraje ubytují na dvě a více nocí 50% slevu na vstupném ve svých organizacích. Konkrétně se jedná o tato kulturní zařízení:

- Alšova jihočeská galerie

- Divadlo Oskara Nedbala Tábor

- Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou

- Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

- Muzeum Jindřichohradecka

- Muzeum středního Pootaví Strakonice

- Prachatické muzeum

- Prácheňské muzeum v Písku

- Regionální muzeum v Českém Krumlově

Administraci celého projektu zajišťuje Jihočeská centrála cestovního ruchu, která zrealizuje všechny potřebné kroky. „V rámci přípravy bude ještě nezbytné navrhnout smluvní vztahy, objemy jednotlivých tranší i dořešení otázky veřejné podpory. Konečnou podobu pomůže vytvořit pracovní skupina složená ze zastupitelů Jihočeského kraje. Veškeré informace se budoucí návštěvníci jižních Čech dozví na speciálním webu, který bude připraven ke spuštění během několika následujících dnů,“ vysvětlil Jaromír Polášek.