„K dnešnímu dni je přihlášeno již třicet jedna smíšených posádek po dvaceti členech. Každá posádka má svého bubeníka, kormidelníka zajišťuje asociace dračích lodí,“ řekl jeden z organizátorů závodu Josef Děkan a dodal, že se stále mohou hlásit další lidé. „Přihlášky ještě nejsou uzavřeny. Do optimálního počtu organizátoři přijmou ještě čtyři posádky,“ řekl. Závody se uskuteční v sobotu 7. července od 8 hodin ráno.


V loňském roce soutěžily posádky jednotlivých obcí, sportovních klubů a dalších sportovních nadšenců. Vítězem se stali fotbalisté z Hluboké nad Vltavou pod názvem „Plavčíci“. Ve finálovém rozjezdu vyhráli nad týmem ze Střelských Hoštic o polovinu lodě.


Tradice pádlování na dračích lodích je přes dva tisíce let stará a pochází ze starověké Číny. „Lodě jsou dvanáct a půl metru dlouhé a pojmou dvacet pádlujících - deset nalevo a deset napravo. Na konečných dvaadvacet členů posádky je pak doplní kormidelník, který stojí na zádi, a bubeník, který sedí na vysoké stolici vpředu a údery do koženého bubnu udává rytmus pádlování,“ popsal tento znovu objevený sport Děkan.


Organizátorem závodů v Purkarci je nově vytvořené sdružení „Dračí lodě Purkarec“ ve spolupráci se spolkem Vltavan a Sborem dobrovolných hasičů Purkarec pod záštitou města Hluboká nad Vltavou.