Očekávaná vlna veder v sobotu 15. července 2023 zasáhne i cestující Českých drah. Dopravce vydal varování v souvislosti s vlnou veder Kerberos. Meteorologové očekávají hromadný pád starých teplotních rekordů.

Podle tiskového mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského upozorňuje dopravní společnost cestující na rizika spojená s vlnou extrémních veder Kerberos, která má o víkendu zasáhnout také Českou republiku a podle publikovaných údajů mají dosahovat teploty na našem území až 37 °C.

„V této souvislosti prosíme cestující, aby se na cestu vybavili dostatečným množstvím tekutin a nezbytným občerstvením, případně léky, které pravidelně užívají. Přestože zhruba polovina našich vlaků je klimatizovaná, ze zdravotních a technických důvodů je rozdíl teplot vně a uvnitř vozidel udržován na úrovni zhruba 8 °C. Při venkovních extrémních teplotách kolem 37 °C tak bude uvnitř vozidla zajišťovat klimatizace teplotu zhruba o 8 °C nižší,“ upozorňuje Petr Šťáhlavský.

V důsledku extrémně vysokých teplot a ohlášených silných bouřek může docházet také k narušení plynulosti drážní dopravy, závadám na infrastruktuře i na vozidlech. „Cestující proto zároveň prosíme, aby věnovali zvýšenou pozornost aktuálním provozním informacím na webu ČD nebo v aplikaci Můj vlak ve svém mobilním telefonu a aktuální situaci přizpůsobili svůj cestovní plán,“ požádal Petr Šťáhlavský.

Malý Samson střeží fontánku na Lannovce, v části u nádraží.
Máte žízeň? Napijte se z budějovických pítek. Podívejte, kde je najdete

Vlivem vysokých teplot může ojediněle docházet například k rozpínání kolejí.

Podle meteorologů se například v jižních Čechách v sobotu 15. července 2023 očekávají nejvyšší teploty na úrovni 33 až 36 °C. Podle Renaty Uhlíkové z českobudějovické pobočky Českého hydrometeorologického ústavu by mohly padat dlouhodobé teplotní rekordy pro 15. červenec, protože například pro Vráž na Písecku má hodnotu 35,3 °C a je z roku 2007 a pro České Budějovice činí 34,8 °C a pochází z roku 1923.

V pátek naměřili meteorologové podle Renaty Uhlíkové v Českých Budějovicích 29,7 °C, ve Strakonicích 29,4 °C a ve Vráži 29,2 °C, a to v 15.30 hodin. Pak se začala posouvat nad kraj vysoká oblačnost a teploty přestaly stoupat.

Bouřky v jižních Čechách zatím meteorologové v sobotu neočekávají, spíše až v neděli, v souvislosti s přechodem studené fronty. Její přesné směřování ale bude jasné až v sobotu.