„Mají se zdržovat v rybníku, který lidem slouží ke koupání,“ napsal linecký deník OÖN. „Aby mohly být odchyceny, zvažuje se dokonce o případném vypuštění rybníka.“

List uvádí, že želvy byly už loni na podzim nalezeny v obci Rainbachu v okrese Freistadt při vypouštění jiného rybníka. „Protože jsem je těžko mohl nechat přezimovat u mne ve vaně, odnesl jsem je k Sonnbergerově rybníku,“ řekl předseda rybářského spolku Gerhard Leitner.

„Místní lidé jsou ale proti tomu, aby rybník, který jim slouží ke koupání, měl být novým domovem těchto zvířat,“ pokračuje list. „Podle okresního veterináře Gottfrieda Diwolda jsou kajmanky agresivní a nebezpečné. Dosahují délky až 45 centimetrů, váží až 16 kilogramů a mají tak silný ‚zobák‘, že s ním překousnou násadu od koštěte. Kromě toho se dovedou bránit drápy předních i zadních nohou. Když se cítí ohroženy, vypouštějí silně páchnoucí sekret.“

Podle Leitnera jsou želvy velmi plaché a mizí, objeví–li se v blízkosti lidé. S úspěchem by se podle něho dalo počítat nejspíš na podzim se začátkem rybářské sezony – na jiných rybnících už se prý stalo, že želvy byly chyceny na háček. „Když to nepomůže, budeme muset rybník vypustit,“ říká. Pak budou kajmanky předány do útulku ochrany zvířat ve Freistadtu.

Dálnice do Čech se pohne

Stavební práce na rychlostní silnici S 10 směrem k české hranici u Unterweitersdorfu by měly začít během šesti, osmi týdnů. Zdržela je námitka konsorcia Hochtief – Hasenöhrl proti výsledku výběrového řízení na dodavatele. Stěžovatel v úterý svou námitku odvolal. „Přes zdržení, které bylo takto způsobeno, má být úsek dlouhý 22 kilometrů dokončen podle plánu do roku 2015 a oba dílčí úseky u Unterweitersdorfu a objížďka ve Freistadtu by mohly být do užívání předány na přelomu let 2011/12, resp. 2014,“ píší OÖN. „Velký Linec a region Freistadt potřebují tuto rychlostí silnici tak rychle, jak jen bude možné,“ řekl zástupce zemského hejtmana Franz Hiesl.

V Bavorsku přibylo lesa…

Bavorské lesy se loni rozšířily o plochu 268 hektarů, tedy asi 375 fotbalových hřišť. V regionu okresů kolem Pasova, tzv. Podunajského lesa, bylo vykáceno celkem 25,4 hektaru, vysázeno ale nově bylo 42,6 hektaru.

…v Pasově turistů

V první polovině roku zaznamenaly pasovské hotely a penziony s více než devíti lůžky 179 000 přenocování, což je meziročně o 10 000 víc. Menší zařízení nemají statistickou povinnost. 85 procent hostů bylo z Německa, zbytek co do počtu v pořadí Rakousko, Nizozemsko, Švýcarsko, Francie, Itálie, Anglie a USA. „Mnoho zejména Američanů ale přicestovalo lodí a ty v našich statistikách nejsou zahrnuty,“ řekla vedoucí turistického úřadu města Pia Olligschlägerová. To podle ní platí i o Australanech a Číňanech. „Letos navštíví město po vodě kolem 220 000 turistů, branže vzkvétá,“ napsal pasovský deník PNP.

Půjde vrah na svobodu?

Margit Ruhstorferová (31) z bavorského Kelheimu se chtěla proběhnout v lese. Nikdy se už nevrátila domů. 10. června 1997 našla její mrtvolu policie. Byla zardoušena brzdovým lankem a zneuctěna. „Třináct let poté by její vrah, Daniel I., mohl být propuštěn z detenčního zařízení, v němž mu byl pobyt uložen až následně,“ napsal pasovský list PNP. „Jeho obhájce chce proti výkonu tohoto rozhodnutí podat ústavní stížnost.“

Rodina zavražděné je informací šokována a má za neodpovědné takového člověka pouštět na svobodu. O jeho brutalitě podle ní vypovídá i to, že druhý den po činu šel ledově klidně do práce, jako by se nic nestalo, jednoduše žil dál, cituje deník otce oběti. Popisuje, že Danielovi I. bylo tehdy devatenáct. „Teprve po roce byl dopaden na základě zajištěného spermatu. Soud pro mladistvé mu uložil nejvyšší možný trest deseti let vězení. Dusil oběť přitlačením větve přes ohryzek a posléze ji zardousil brzdovým lankem. Poté se na mrtvé ukojil. V roce 2009, krátce před propuštěním po odpykání trestu, mu byl dodatečně nařízen pobyt v detenčním zařízení. Příslušný soudce v něm viděl nadále velké nebezpečí pro společnost,“ píše PNP.

Dodává, že jeho obhájce Adam Ahmed se nyní pokouší svého mandanta z ústavu dostat. „Evropský soud pro lidská práva loni v prosinci vyhlásil, že uložit pobyt v detenčním zařízení na základě následné změny zákona pachatelům sexuálních trestných činů odsouzených před rokem 1998 nelze,“ uvedl list. Ahmed poté podal dvě ústavní stížnosti, které má ústavní soud projednat zřejmě na podzim.

„Pro rodinu Ruhstorferových by kladné rozhodnutí soudu znamenalo horor,“ pokračuje PNP a cituje bratra oběti: „Vrahové vždycky dostávají druhou šanci. Tu ale má sestra neměla…“ Adam Ahmed si chce v případě neúspěchu v Karlsruhe stěžovat u Evropského soudu.