Krachem skončil pokus českobudějovické radnice prodat v dražbě Kulturní dům Vltava. Za pětatřicet milionů korun neprojevil v úterý o kulturní dům nikdo zájem!

Objekt nabízí město i s nájemníkem, společností KD Vltava, s. r. o., která zde provozuje obchody, restauraci, hernu a sál pro koncerty a společenské akce. Nájemní smlouvu má platnou do roku 2014. „Nezájem o tento objekt naznačuje, že bychom se měli zabývat dalšími kroky, které by vedly k jeho prodeji,“ uvedl primátor Českých Budějovic Juraj Thoma. „Proto navrhnu, aby se budoucnosti této městské nemovitosti věnovala pozornost mimořádně už na jednání rady města 16. června,“ dodal Thoma, který ale nechtěl příští rozhodnutí vedení města nijak předjímat.

V úvahu připadá několik variant. Buď beze změny opakovat v pozdějším termínu neúspěšnou dražbu, nebo ji odložit na neurčito, či jednat o možném snížení ceny. Pokud by rada města chtěla snížit cenu, musí předložit novou variantu ke schválení v zastupitelstvu.

Někteří kritici prodeje městského majetku ale už v minulosti upozorňovali na to, že není jisté, že právě teď je nejvhodnější doba k prodeji.
V kulturním domě například mají každý rok svůj ples českobudějovičtí salesiáni. „My jsme tam byli vždy spokojení. Už jsme tam byli zaběhlí,“ zmínil ředitel Salesiánského střediska mládeže Tomáš Rádl. Ten dodal, že při posledním plese slyšel o tom, že příště už možná bude KD Vltava patřit někomu jinému, ale řekl, že žádné jiné místo na plesy zatím salesiáni nehledali. Podle Rádla k tomu není důvod, a pokud to půjde, chtěli by nadále zůstat věrní „Vltavě“. Současným nájemcem kulturního domu je KD Vltava, s. r. o. Její jednatel dění kolem prodeje sleduje, ale cena, kterou zvolilo město jako vyvolávací, se mu zdá příliš vysoká. „Třicet pět milionů korun neodpovídá hodnotě toho baráku,“ řekl Václav Staněk.

„Za rozumnou cenu bych se dražby zúčastnil,“ říká Václav Staněk, jednatel firmy KD Vltava, s. r. o. Zmíněná společnost je nájemcem Kulturního domu Vltava, který chce radnice prodat.

Včerejší dražba skončila podle Staňka neúspěchem proto, že město chce za objekt příliš mnoho peněz, cena 35 milionů korun prý neodpovídá realitě. „Na sále se prakticky vydělat nedá,“ zdůraznil k dnešním poměrům v provozování kulturních zařízení Staněk, který odhaduje, že cena by měla být zhruba třetinová. Bez doprovodných aktivit, jako je provoz restaurací a obchodů nebo i herny, by se kulturní dům držel těžko nad vodou. Nového majitele KD Vltava by přitom podle Staňka čekaly i nutné investice.

Prodej KD Vltava souvisí se zrušením akciové společnosti Městské kulturní domy, která patřila městu České Budějovice. V souvislosti s jejím zánikem se objevily i spekulace o budoucím osudu Domu umění na náměstí Přemysla Otakara II. a KD Slavie. „Připravujeme výběrové řízení na pronajímatele,“ uvedl na adresu Slavie primátor Juraj Thoma a dodal, že o prodeji Slavie nebo Domu umění radnice neuvažuje a chce, aby nadále zůstaly ve vlastnictví města.