Jana Buchtelová je nadšená. Její syn, který chodí do školky v Dřítni, se dočkal moderního hřiště. Rodičů jako ona na českobudějovických vesnicích přibývá: malá kapacita v mateřských školách není totiž jen problémem Budějovic, ale také malých vesnic. A zejména lidé, kteří se tam stěhují do nových domů, de facto nutí obce do nákladných přístaveb 
a větších mateřinek.

V Dřítni postavili přes léto zcela novou budovu se třemi odděleními. Toto pondělí se sem nastěhovalo 84 dětí, které si budou kromě větších prostorů s novým vybavením užívat i velkou zahradu s moderním hřištěm.

„Měli jsme školku ve staré budově školy, ale ta neodpovídala moderním trendům výchovy, proto jsme se rozhodli postavit novou a navýšit její kapacitu," řekl starosta Dřítně Josef Kudrle.

Rodiče jsou proto spokojení. Janě Buchtelové, matce předškoláka Martina, se nová školka moc líbí. „Jsme hodně rádi, že budou děti tady. Ve staré budově musely ty malinké chodit po schodech a neměly hřiště. Jen je škoda, že to neudělali dřív, Martínek je tady poslední rok," posteskla si Buchtelová.

Hodně prostoru si podle vedoucí učitelky Marie Božovské chválí i děti samotné. Místa je totiž jednou tolik než ve staré budově. „Předtím jsme neměli umývárny ani šatny po ruce, na záchod musely děti daleko od třídy. Taky jsme měli jen malou zahradu, na kterou jsme museli chodit asi 50 metrů daleko, což je 
s malými dětmi náročnější," poukazuje Božovská na problémy, které s nastěhováním do nového pominuly.

Všechna místa ve školce jsou již obsazena a podle statistiky porodnosti to tak bude i další tři roky. Obec se bude rozrůstat především v závislosti na stavbě nových bloků JE Temelín. „Územní plán počítá s přípravou parcel pro čtyřicet rodinných a bytových domů," vysvětlil starosta.

Zajímavostí je, že školku postavili v rekordním čase. Zastupitelé rozhodli o stavbě 
v polovině března a za půl roku bylo komplet hotovo. Pro budovu o rozloze 700 m2 využili  technologii obytných modulů, které se vyrobí v továrně a na místě se pak sestaví jako stavebnice. Hrubá stavba tak vznikla za pouhé dva dny.

Rudolfov

Také město Rudolfov vyšlo vstříc mladým rodinám s dětmi  a od září rozšířilo kapacitu školky o 47 míst. Nyní jich má 119 a mateřinka tak zcela uspokojí zájem rodičů. Kvůli dvěma novým třídám se ale museli Rudolfovští stěhovat, jako by hráli dětskou hru škatulata, hýbejte se.

„V sedmdesátých letech vznikla mateřská škola, která měla čtyři třídy a jednu jeslovou. V devadesátých letech nebyly děti a do části areálu se nastěhovala knihovna, muzeum, základní umělecká škola, ordinace lékaře a část jsme pronajali komerčně," popsal situaci starosta Rudolfova Vít Kavalír.

Všechna tato zařízení se musela přesunout jinam. Muzeum získalo skromnější prostory ve staré budově radnice, umělecká škola sídlí nově 
v základní škole a knihovna 
s lékařskou ordinací zůstala 
v areálu mateřinky, jen v jiných prostorách.

Včelná

I Včelenští naplánovali velkou investici do mateřské školy. Připravují se totiž na výstavbu rodinných a bytových domů, která by mohla znamenat příliv až 300 obyvatel. Na opravu školy včetně vzniku jedné nové třídy pro 
28 dětí počítali s deseti miliony korun. Velkou část nákladů se jim ale podařilo uspořit.

„Ušetřili jsme sedm a půl milionu. Rozhodli jsme se udělat si rekonstrukci sami," popsal starosta Zdeněk Petr. Obec zaměstnává tři technické pracovníky, z nichž jeden je zedník, a většinu prací tak dělali sami, několikrát i s pomocí starosty a obecního úředníka. Zateplili střechu, vyměnili okna, pořídili nové topení včetně moderních kotlů, položili podlahy a kompletně vybavili interiér. Kolaudovat chtějí v polovině října.