Obec s necelými sedmnácti stovkami obyvatel investovala v posledních šesti letech do školství více než 46 milionů korun. Vybudovala úplně novou školku, kompletně přestavěla dvě velké školní budovy, upravila jejich okolí a přidala hřiště. Větší část peněz dokázala získat z dotací a darů.

Nejprve zde v rekordním čase vznikla úplně nová mateřská škola s rozlehlou zahradou a hřištěm pro 84 dětí. „Už v roce 2011 nám bylo jasné, že když něco neuděláme se stavem škol, budeme mít v budoucnu problém s umístěním dětí do mateřské školy a následně i do školy základní. Naše obec se rozvíjí a počet obyvatel přibývá, zvláště pak mladých rodin s dětmi. Takže jsme se o rok později pustili do řady akcí a podařilo se,“ vysvětluje starosta Dřítně Josef Kudrle.

Obec začala stavbou jedné z nejmodernějších a také nejrychleji postavených školek v České republice. Ta vyrostla v roce 2012 za pouhých šest měsíců. V dalších letech následovala rekonstrukce hlavní budovy základní školy a vloni proběhla komplexní rekonstrukce staré budovy školy, včetně přístavby třech tříd.

„Měli jsme připravené projekty a postupovali podle finančních možností obce a grantových projektů. Dalo to hodně práce, ale když chcete obec někam posunout, tak to jinak nejde,“ dodává starosta. Celkem obec získala ze státních dotací přes 13 milionů korun.

Obec získala pro školství i necelých 12 milionů korun díky rámcové smlouvě o spolupráci s Jadernou elektrárnou Temelín ze skupiny ČEZ.
Pro Dříteň ještě práce na školách úplně nekončí, dál bude pokračovat například v úpravách tříd. Hlavní náplní už ale má být spíše obnova a modernizace vybavení, velké stavební projekty podle starosty v nejbližších letech obec v oblasti školství neplánuje. Soustředit se chce nyní spíše na zkvalitnění života v menších místních částech obce – opravou chodníků, komunikací, obnovou a rekonstrukcí kanalizací a parkových úpravách.