V Municích měli krátce po 15. hodině odvoleno pouze tři občané. Podle členů volební komise teď už dlouho nikdo nepřijde.

Do Senátu volí například obyvatelé obce Pištín. Prvním voličem se tu přesně ve 14 hodin stal starosta Jaroslav Havel, který před týdnem slavil úspěch v komunálních volbách. "Pro mě je důležité, kdo usedne do senátorského křesla, protože s tím člověkem budu jako starosta muset spolupracovat," připomněl, proč k volbám přišel, a svěřil se, že svůj hlas dal stejnému kandidátovi jako v prvním kole.

Sedm lidí odevzdalo během první hodiny svůj hlas v Mydlovarech. V komunálních volbách tu účast přesáhla 60 procent, nyní jsou ale členové komise skeptičtí. "Tipuji tak mezi 20 a 30 procenty, spoustu lidí Senát příliš nezajímá," řekl Jan Staněk. Členové mydlovarské komise si tedy do volební místnosti přinesli dva notebooky a volné chvíle při čekání na voliče si krátili poslechem hudby a sledováním filmů.

Jihočeši volí v obvodech Tábor a Český Krumlov. První kolo se uskutečnilo před týdnem, uspěli v něm na Táborsku Pavel Eybert za ODS a Jan Mládek za ČSSD, na Českokrumlovsku Tomáš Jirsa za ODS a Vladimír Špidla za ČSSD.

Kdo tedy chce ovlivnit podobu horní sněmovny parlamentu, měl by v pátek nebo v sobotu jít volit. První kolo ještě nic nerozhodlo. Hlasy se začínají počítat od nuly.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a uzavřou ve 22 hodin. V sobotu mají voliči možnost hlasovat od 8 do 14 hodin. Volební lístky lidé nenajdou doma ve schránce, ale vyzvednou si je až ve volebních místnostech.

ČSSD má kandidáta ve 22 obvodech, ODS v 19, TOP 09 v pěti, Věci veřejné v jednom. Kromě nich mohou uspět také Severočeši.cz se dvěma kandidáty a Nestraníci s jedním.

Kde se volí do senátu

Borovnice
Boršov nad Vltavou
Branišov
Břehov
Čakov
Čejkovice
Čižkrajice
Dasný
Dívčice
Doubravice
Doudleby
Dražíč
Dříteň
Dubné
Habří
Heřmaň
Hlavatce
Hluboká nad Vltavou
Homole
Horní Kněžeklady
Horní Stropnice
Hosty
Hradce
Hranice
Chrášťany
Jankov
Kamenná
Kamenný újezd
Komařice
Kvítkovice
Lipí
Litvínovice
Ločenice
Modrá Hůrka
Mokrý Lom
Mydlovary
Nákří
Nedabyle
Nová Ves
Nové Hrady
Olešnice
Olešník
Ostrolovský újezd
Pištín
Planá
Plav
Radošovice
Roudné
Římov
Sedlec
Slavče
Staré Hodějovice
Strážkovice
Strýčice
Střížov
Svatý Jan nad Malší
Temelín
Trhové Sviny
Týn nad Vltavou
Včelná
Vidov
Vrábče
Všemyslice
Záboří
Zahájí
Závraty
Zliv
Zvíkov
Žabovřesky