V pondělí 7. srpna 2023 večer byl z Letiště České Budějovice vypraven historicky druhý turistický let Boeingem 737. Cestující tentokrát zamířili na řecký ostrov Rhodos. Minulý týden při velké premiéře turistických letů to bylo do Turecka.

V pondělí večer se letělo opět pro cestovní kancelář Čedok a pro pasažéry opět dorazil stroj společnosti Smartwings. Letadlo s plnými světly proti šedým dešťovým mrakům uviděli fanoušci shromáždění u letiště těsně před 20. hodinou. Stroj dosedl od východu a vzápětí už roloval k terminálu.

S rodinným doprovodem

Mezi těmi, kdo se chystali na odlet, byla Lucie Holarová s manželem. Do ciziny už letěla třeba do Bulharska, ale to bylo z Prahy. Na prvním odletu z Budějovic ocenila třeba to, že je pohodlnější dostat se na letiště. Už středeční odlet z jihočeské metropole přitom pozorovala, i když jen z domova. „Koukali jsme se z okna. Jak letadlo vzlétá a letí na východ,“ zmínila Lucie Holarová, kterou na letiště doprovodili dcery, zeť a vnučka Malia. O bezpečí na dovolené se turistka nebála. „Sledovali jsme požáry. Tam, co letíme, je to v pohodě,“ konstatovala Lucie Holarová.

Druhý turistický odlet z Českých Budějovic se uskutečnil 7. srpna 2023.Druhý turistický odlet z Českých Budějovic se uskutečnil 7. srpna 2023.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Její rodina se byla na letišti podívat i z profesního zájmu. Zdeněk Šustr je majitelem českobudějovické cestovní agentury Invia. „Děláme zájezdy letecky i vlastní dopravou, autobusem nebo lodí, co si kdo řekne. Zajistíme celý zájezd,“ zmínil Zdeněk Šustr.

Už ve středu

Také historicky druhý odlet turistického Boeingu z Českých Budějovic přivábil diváky, kteří přišli jen kvůli velkému letadlu. Bylo jich sice výrazně méně než minulý týden, tentokrát se jich sešlo jen několik set, ale bylo vidět, že mnozí z nich se v létání dobře orientují. Někteří si i vyhledávali přesné technické parametry letiště a porovnávali je s pražským Letištěm Václava Havla. Mezi těmi nejmladšími zase zaznělo obdivné: „To je velký letadlo, do toho bych se chtěl dostat.“

Mezi diváky byl i Kamil Šrámek, který s manželkou a rodinnou kamarádkou a její dcerou přijel z Velešína. „Už jsme tady byli ve středu, když se odlétalo poprvé,“ řekl Kamil Šrámek a dodal, že museli takovou atrakci okouknout. „Váháme, jestli někam taky nepoletíme. Možná až příští rok. Hlavně jsme nevěřili, že to vůbec začne lítat za ty roky slibů,“ doplnil Kamil Šrámek.

První cestující do zahraniční destinace odletěli z letiště v Českých Budějovicích ve středu večer do Antalye v Turecku.
Obrazem z letiště: Boeing nad Budějovicemi, davy lidí, hostesky i slavobrána

Po 21. hodině u Boeingu zahučely motory, poodjel od terminálu a vznesl se směrem ke Kleti, aby pak následně nabral kurs na Rhodos. Pro Čedok se plánuje ještě 26 letů. „Létat se bude v neděli, pondělí a středu,“ uvedl již dříve pro Deník ředitel letiště Ivan Trhlík.

Majitelem letiště je Jihočeský kraj, který před necelými dvaceti lety převzal areál od armády. Pro příští rok počítá Čedok s rozšířením nabídky zájezdů s odletem z Českých Budějovic a kraj jedná podle hejtmana Martina Kuby i s dalšími zájemci o turistické odlety z Českých Budějovic, například cestovní kanceláří Fischer.

Druhý turistický odlet z Českých Budějovic se uskutečnil 7. srpna 2023.Druhý turistický odlet z Českých Budějovic se uskutečnil 7. srpna 2023.Zdroj: Deník/Edwin Otta

Pro Čedok se bude z Budějovic létat až do poloviny října. V neděli 13. srpna se z letiště v Plané vypraví první turisté na Krétu. V příštím roce se k letošním třem dovolenkovým destinacím, do nichž můžete odletět z Budějovic, přidají další dvě – Burgas v Bulharsku a Enfidha v Tunisku.