13:30 - Okolo půl druhé se v Holašovicích stále ještě volí. "Myslím, že tři až pět lidí by ještě mohlo přijít," odhaduje zapisovatelka Lucie Bicová. Ze 122 registrovaných voličů odvolilo v Holašovicích již 88 lidí, což dává průběžnou volební účast přes 60%.

13:20 - V Jivně na Českobudějovicku odvolila po jedné hodině více než polovina voličů. Podle předsedkyně okrskové komise Ivany Břečkové se v Jivně volí bez problémů a komplikací.

13:00 - V Boršově nad Vltavou je o volby veliký zájem. Hodinu před uzavřením místností hlásí komise z místnosti v místní mateřské škole účast okolo 65%. Voliči stále ještě chodí. Okolo jedné hodniny dorazil k volbám i Roman Breda. "Musel jsem se překonat, abych sem vůbec došel. Mám asi střevní chřipku," vysvětlil. V komisi není čas na nudu. Například Iveta Lejčarová tráví volné chvíle přípravou na zkoušku z veřejné správy, která jí čeká za dva týdny.

Sčítací středisko ve sportovní hale.12.50 Do sčítacího střediska v českobudějovické sportovní hale začínají přicházet pracovníci, kteří budou zpracovávat výsledky. Zapisují se na prezenční listinu a berou si jmenovky. Všichni by měli být na místě do 13. hodiny. Ve sčítacím středisku je 16 počítačů se speciálním programem, sejdou se zde výsledky ze 177 okrsků v regionu.

12.10 S dopolední procházkou spojili návštěvu volební místnosti v Roudenské ulici manželé Křiklavovi. U hlasování nechyběly ani jejich dvě dcerky Mája a Violka. Zatímco Pavel Křiklava už měl volbu promyšlenou delší dobu, jeho žena se definitivně rozhodla, pro koho bude hlasovat, až na poslední chvíli. „Já jsem dokonce i kroužkovala," prozradila Eva Křiklavová. „Samozřejmě jsme před volbami doma o politice dost diskutovali," naznačuje mladá maminka, že v jejich rodině vzali rozhodování o nových poslancích skutečně zodpovědně. 

Manželé Křiklavovi s dcerami u voleb v Roudenské ulici v Českých Budějovicích. 

11.27 Člen volební komise z českobudějovické čtvrti Mladé Ivan Fabián vyráší volit do svého obvodu. "Účast je zatím docela dobrá, u mě už ze sto lidí hlasovalo 52," dodal.

11.15 - Ve volební místnosti v českobudějovické Roudenské ulici, kam chodí voliči z okrsků číslo 73 a 74, se členové komise nenudí. Lidé sem přicházejí průběžně, účast se tady přehoupla přes hranici 50 procent.

11.10 V Matici školské, v okrsku číslo 75, odvolila paní Alena Srnská, jedna z nejstarších voliček v okrsku.

11.05 - V Libníči se volební účast blíží k 60 procentům. Předseda zdejší volební komise Miroslav Třeštík poznamenal, že hodně lidí přišlo do volební místnosti už v pátek, protože pak odjeli na prodloužený víkend pryč. "Sčítání hlasů nám trvá obvykle půlhodinu. Tentokrát to asi bude trvat trochu déle, a to kvůli preferenčním hlasům. Ale počítám, že do tří hodin budeme s výsledky ve sčítacím středisku v Budějovicích," sdělil Miroslav Třeštík.

10.53 - Komisaři z českobudějovického volebního okrsku číslo 75, který sídlí v ZŠ Matice školské, právě vyrážejí s přenosnou volební schránkou za voličem domů na Lidickou třídu. Podle členů volební komise je to prozatím jediná cesta tohoto druhu, nikdo další o přenosnou schránku nepožádal.

10.39 - Přibližně padesátiprocentní účast zatím evidují v lišovském volebním okrsku číslo 2. Předsedkyně zdejší volební komise Pavla Vaňková poznamenala, že je v Lišově o tyto volby větší zájem než obvykle. "Sčítání hlasů nám potrvá přibližně dvě hodiny, ovšem záleží na tom, kolik lidé udělí kandidátům preferenčních hlasů. Čím více jich bude, tím sčítání potrvá déle," sdělila Pavla Vaňková.

Volební místnost ve Štěpánovicích. O volby je tady na zdejší poměry spíše nadprůměrný zájem.10.18 - Do volební místnosti ve Štěpánovicích dorazil s obálkou volebních lístků v ruce třiatřicetiletý Jan. "Letos nebylo jednoduché se rozhodnout, koho volit. Trvalo mi to dlouho, vybíral jsem pečlivě podle programu," řekl. Ve Štěpánovích prozatím odvolila zhruba polovina z přibližně 650 zapsaných voličů, což je podle členů místní komise ve srovnání s předešlými volbami spíše nadprůměr.

10.00 - Sedmačtyřicet procent lidí z 566 zapsaných voličů prozatím přišlo do volební místnosti v bývalé škole v Hůrkách u Lišova. Členové místní volební komise se shodli, že prozatím dorazilo méně voličů, než je tady obvyklé. Očekávají však, že se volební účast vyšplhá na 60 procent, což je zdejší průměr.

9.38 - V Dobšicích, kde měli při minulých volbách do Poslanecké sněmovny nejslabší volební účast na Českobudějovicku, prozatím odvolilo 41 z 90 zapsaných voličů. "Když se dnes dostaneme přes polovinu, budeme rádi," shrnula zdejší situaci předsedkyně volební komise Marie Sýkorová. Doplnila, že prvovoliče tady neměli žádného. Dlouhou chvíli si členové komise krátí četbou novin anebo debatováním. "Neprobíráme jen volby, povídáme o všem možném," pousmála se Marie Sýkorová.

9.03 - V Habří se při volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 chlubili jednou z nejvyšších volebních účastí na Českobudějovicku (89,33 procenta). Při současné volbě tady podle zapisovatelky Marie Čížkové z 81 oprávněných voličů zatím přišlo do volební místnosti 52 lidí. Dnes v Habří očekávají i nejstaršího místního voliče, kterému je přes devadesát let. "Zatím ale nevíme, jestli dorazí do volební místnosti, nebo za ním půjdeme s přenosnou schránkou," podotkla Marie Čížková.

8.50 - Už 41 procent oprávněných voličů zatím přišlo vhodit svůj hlas do volební urny v českobudějovickém okrsku číslo 16, který má zázemí v Gymnáziu J. V. Jirsíka. Předseda zdejší volební komise Jaroslav Hule odhadl, že celková účast se po dnešku vyšplhá na 60 procent. Odvolit dnes přišel také Jan Bukovský. "K volbám chodím pravidelně, chtěl jsem to stihnout už včera, ale nakonec mi to nevyšlo. Tak jsem přišel v sobotu," poznamenal Jan Bukovský. Jeden ze členů zdejší volební komise Jiří Janeček vzpomněl na kolegu Václava Zikmunda, který už s ním v komisi nesedí, ale po dlouhé roky se vždy u voleb potkávali. "Vloni ještě v říjnu s námi v komisi seděl, ale na prezidentské volby už nepřišel. Pak jsme se od zapisovatele dozvěděli, že zemřel. Kdysi ho porazilo auto a od té doby měl zdravotní problémy," zavzpomínal na kolegu a přítele Jiří Janeček.

8.23 - Do volební místnosti v kulturním domě ve Včelné přišli dnes už čtyři voliči. Včera byla podle členů komise účast nejsilnější kolem šesté a sedmé hodiny večerní, dnes tady voliče očekávají hlavně dopoledne. Když členům komise vyhládne, mají kromě pití k dispozici také obložené talíře nebo sušenky.

8.00 - Volební místnosti na Českobudějovicku se otevřely.

NEZAPOMEŇTE!

– volební místnosti se v sobotu se otevřou 
v 8.00 a zavřou se ve 14.00 h.
– pokud jste nenašli ve schránce volební lístky, obdržíte je ve volební místnosti.
– vezměte si s sebou platný průkaz totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas).
– do obálky vložte 
volební lístek jedné strany. Na lístku můžete za plentou udělit čtyři preferenční hlasy formou kroužkování.
V pondělí 28. října (den státního svátku) náš Deník nevyjde. V úterním vydání najdete kompletní výsledky voleb v obcích našeho okresu.