Srovnat se zemí obě budovy Družby a postavit zde nové multifukční centrum totiž plánuje společnost IGY Centrum. Zatím je ale vše jenom nakreslené na papíře, záměr v těchto dnech leží na stole u krajských úředníků. A to kvůli posouzení vlivu stavby na životní prostředí.

Parkem až dovnitř

„Něco už jsem o tom slyšel, snad tam má být i multikino? No nevím, nevím. Nemyslím si, že by se v Budějovicích uživily hned dvě multikina,“ krčí rameny nad plány třicetiletý Patrik Marušák z Pražského předměstí. „A navíc si nedokáži představit, jak to bude na Pražské vypadat, když každý pojede do kina autem. To bude ucpaná Pražská a Pekárenská pořád, pokud to ale je pravda. Na druhou stranu je CineStar od centra dost z ruky,“ míní Marušák.
O podrobnější podobě nového multifuknčího centra ale nechce společnost IGY Centrum ještě vůbec mluvit.

„Za současné situace nejsme připraveni detailně projekt komunikovat. Projekt multifunkčního centra Družba je stále v přípravné fázi tak, jak je možno dovodit z podané žádosti o vydání posudku EIA,“ řekla za společnost Andrea Dobnerová. „V případě nových informací jsme připraveni projekt představit,“ dodala vzápětí.

Návrhy, o které se postaral architekt Martin Krupauer společně s Jiřím Stříteckým, počítají i s mostkem nad Pražskou třídou. Ten má spojit současné IGY s novými budovami.

„Je tu navrženo téměř pět set podzemních parkovacích míst. Do garáží by se mělo najíždět přímo z křižovatky, která se celá srovná, aby byla rovná a ne tak šikmá a nepřehledná, jak ji známe dnes,“ dal nahlédnout pod pokličku projektu architekt Krupauer.

Lidé bydlící okolo Družby také podle architekta nemusejí mít strach o úbytek zeleně.

„Jednak bude zeleň na střeše objektu a také chceme vytvořit jakýsi hliněný val, který spojí centrum s blízkým parkem. Doufáme, že se to podaří,“ podotkl Krupauer. „Pokud bychom to měli říct laicky, tak rovnou z parku budou moci lidé dojít až na střechu. Na valu pak vyroste nižší zeleň,“ uzavřel Krupauer.