Uzavírka viaduktu na Rudolfovské třídě trvá teprve třetí den a už si řidiči našli objízdné trasy. Jednou z oblíbených začíná být paradoxně samotný viadukt.

Ten totiž zůstal průjezdný pro autobusy MHD a vozidla záchranného systému, čehož ihned začali zneužívat někteří automobilisté. Ti se pravděpodobně neobávají toho, že jim hrozí pokuta a také udělení trestných bodů za porušení zákazu vjezdu.

Deník včera vyrazil na místo, aby situaci zmapoval. Stačilo pouhých dvacet vteřin a do zákazu vjelo první auto. Určitě se nejednalo o někoho, kdo místo nezná a mohl se tak splést. Naopak, řidič se pečlivě rozhlédl a pak urychleně viaduktem projel. Za půl hodiny, kterou redaktor na místě strávil, si takto zkrátila cestu čtyři vozidla. „Proč mě to nepřekvapuje. Pro některé jsou zákazy jen od toho, aby je mohli porušovat. To, že si tady někdo zkrátí cestu, je jen odraz obrazu naší společnosti,“ zlobil se pod viaduktem jeden z chodců Vladimír Pavel.

Na porušování předpisů, které mohou negativně ovlivňovat pokračování prací na železničním koridoru, již byla upozorněna i Policie ČR a městští strážníci. „Na základě vzniklé situace začneme v místě ještě dnes provádět namátkové kontroly,“ řekla Deníku budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Namátkový dohled v místě provádí již od začátku uzavírky také městští strážníci. „Případné provinilce zastavujeme a prozatím je spíše upozorňujeme na to, že je komunikace pro běžnou osobní dopravu uzavřena,“ konstatoval mluvčí budějovických strážníků Václav Sup.

Ve velké většině případů se podle něj jedná o mimobudějovické řidiče, kteří o uzavírce mnohdy nevědí. Pak jsou ale i tací, kteří projíždějí viaduktem záměrně, aby si urychlili cestu.

Strážníci upozorňují, že v následujících dnech již budou přísnější, zejména pokud zjistí, že řidič pod viadukt vjíždí záměrně. „Případným provinilcům hrozí na místě bloková pokuta až do dvou tisíc korun,“ řekl dále mluvčí městské policie Václav Sup.

Jezdí na červenou

Kromě tohoto místa pak někteří ještě nedbají také provizorních semaforů na křižovatkách, které souvisejí s uzavírkou. Jedná se například o křižovatku Ledenické a Hluboké cesty v Suchém Vrbném a v Mladém na Novohradské. „Na obou místech jsem viděl, jak někteří řidiči nečekají na zelenou a vyjíždí na červenou. Stačí jim, když je menší provoz, 
a už je jim to jedno,“ upozornil další z řidičů Tomáš Valeš 
s tím, ať jsou v těchto místech lidé více opatrní a pozorní.

Zavřou i Pražskou

Včera přes den projížděl po objízdných trasách také řidič autobusu a člen dopravní komise města David Lataj.
„Průjezdnost je na většině míst velmi dobrá. Z Mladého na Vrbné jsem se dostal bez potíží, také kolem Pekárenské to jelo dobře,“ hodnotil dopravní situaci.

Na kolony se podle něj musejí řidiči v následujících dnech připravit hlavně na jedné z nejfrekventovanějších křižovatek ve městě, a to ulic Pražská a Strakonická. „Už včera tady byl kvůli některým úpravám značení veliký zmatek,“ pokračoval s tím, že se změny měly dělat v době, kdy je slabý provoz.

Komplikace souvisejí také s opravou železničního koridoru a s tím, že bude v sobotu 14. dubna v 7.00 hodin úplně omezen provoz pod železničním mostem na Pražské třídě u Budvaru, což potrvá až do neděle 15. dubna. Stavební firma bude v místě provádět demolici římsy mostu.