„Byl to nádherný dub, zřejmě překážel výstavbě betonových hal. Za pár let budou Budějovice obklopeny místo stromů a parků jen betonovou džunglí. Jsou to mizerové,“ komentovala podříznutí stromu ve vegetační době jedna z obyvatelek sídliště.


„Kácení provedl majitel pozemku Obchodní zóna Kondik s. r. o. v souvislosti s výstavbou, na kterou bylo vydáno stavební povolení s tím, že strom bude přesazen,“ připomněla původní rozhodnutí o osudu stromu tisková mluvčí magistrátu Jitka Welzlová.


Podle mluvčí se ale nepodařilo zajistit firmu, která by strom přesadila se zárukou nepoškození a investor požádal dodatečně o výjimečné kácení dřevin. „Orgán ochrany přírody vydal kladné povolení s tím, že bude provedena náhradní výsadba směrem k obytným domům,“ uvedla Welzlová.


Proti kácení se odvolalo Hnutí Duha a poukázalo na to, že dub je velmi významný, zvláště v této lokalitě, kde je na nedaleké výpadovce velmi hustý provoz. Ale než doběhly lhůty v odvolacím řízení, strom šel z rozhodnutí stavebníka k zemi. „Měli jsme obavy, že to pokácí načerno,“ vyjádřila se Růžena Šandová z Hnutí Duha, překvapená informací Deníku. Kvůli nedodržení všech zákonných podmínek nyní hrozí stavebníku pokuta ve výši několika desítek tisíc korun. „S největší pravděpodobností zahájíme správní řízení. Výše sankce se odvíjí od zjištěné ekologické újmy,“ řekl včera Deníku Vladimír Jiráček z České inspekce životního prostředí. Na kácení podle Jiráčka bude pohlíženo, jako kdyby nebylo vydáno pravomocné rozhodnutí. O významu stromu hovoří i rozsah požadované náhradní výsadby – 16 kusů listnatých stromů a 50 metrů živého plotu.