Průtrž mračen ve středu večer pořádně potrápila obyvatele v Dubném. Nejpostiženější domek na náměstí zalila voda do výšky třiceti centimetrů. „To byl hrozný příval, šlo to všude, vodu jsme měli po celém bytě. Nová sedačka, nový koberec, pračka, lednička – všechno stálo ve vodě,“ vylíčila potopu ve svém domku Jaroslava Vávrová.

Podle odhadu meteorologů mohlo v Dubném spadnout až kolem 50 mm srážek. Na silnici, u níž dům Vávrových stojí, mohla sahat voda až jeden metr vysoko. „Já mám sto padesát centimetrů a voda mi byla v jednu chvíli až po prsa,“ ukázala výšku hladiny drobnější žena.

Téct začala voda do domku kolem šesté hodiny večer, hned na to ji začali Vávrovi vybírat pomocí kýblů. Na pomoc přispěchali i sousedi.

„Přišlo asi deset holek, lidi nám hodně pomohli. Stěhovali a uklízeli jsme až do jedenácti do večera, a dnes zase. Museli jsme vynést koberce a lina, čistíme a stěhujeme, teď budeme žít jako kramáři,“ popisuje s nadhledem majitelka domu.

Plné ruce práce měli také dobrovolní hasiči. „Domek byl vytopený ze dvora, protože kanalizace to nebrala a voda se kvůli přetlaku hrnula ven,“ popsal situaci v nejpostiženějším domě starosta SDH Dubné Josef Kudláček.

„Zasahovat jsme začali kolem osmnácté hodiny. Z našeho družstva se zúčastnilo deset lidí. Přijeli nám pomoct i hasiči z Křenovic, těch bylo asi osm,“ řekl k záchranným pracím Kudláček.

Voda zatekla v Dubném i do sklepních prostor v základní a v mateřské škole, ale nezpůsobila žádné větší škody.

Včera dopoledne zůstal ještě neprůchodný kanál u lesa, který se pokusili Dubenští zprovoznit vlastními silami. Pokud by se jim to nepodařilo, obrátí se na společnost 1. JVS – správce dubenské kanalizace.