I když se od ledna tohoto roku valorizovaly důchody, mnozí senioři to na svých peněženkách nepocítili, protože se jim znatelně zvýšily platby za ubytování. Jak ovšem upozorňují ředitelé českobudějovických domovů pro seniory, část důchodců platí za ubytování téměř stejné částky a část dokonce menší než před změnou zákona.


„Měnila se metodika výpočtu plateb. Důchodci musí zůstat patnáct procent z jeho příjmů,“ vysvětlil ředitel Domova pro seniory Dobrá Voda Josef Hes. „Někomu se platba po novém roce zvýšila, někomu naopak zůstává víc. Velké procento našich obyvatel ale na skutečné náklady nedosáhne, protože nemají tak velké příjmy. Když se zvýší důchody, tak to pak ani nepocítí,“ dodal s tím, že domov pro seniory může na pokrytí nákladů za ubytování, v němž je zahrnuto i stravování a zdravotnické a sociální služby, použít maximálně 85 procent z důchodcova příjmu.


Podle typu pokoje platí senioři v dobrovodském domově od 120 korun za ubytování a den, celodenní strava stojí 140 korun. Nejlevnější pokoj se stravováním pak vyjde na 260 korun za den.


O něco víc platí i obyvatelé v Domově pro seniory U Hvízdala, kteří byli přijati od 1. ledna tohoto roku nebo uzavřeli s domovem nové smlouvy. „Úhrada je trošku vyšší. Pobyt na jednolůžkovém pokoji je nyní 7 200 korun a na dvoulůžkovém 6 600,“ upřesnila ředitelka domova Ludmila Kubelová s tím, že dříve tyto částky činily 6 793 korun za jednolůžkový a 6 240 korun za dvoulůžkový pokoj na měsíc.


Kubelová ale také připomněla, že od nového roku se seniorům valorizovaly důchodu v průměru o 400 až 500 korun, tudíž dražší ubytování ze svých příjmů mohou zaplatit.