Problémoví nájemníci, nevyhovující hygienické podmínky v některých bytech a smutný stav společných prostor. Takový obrázek poskytuje dům ve Vrbenské ulici v Českých Budějovicích, který už delší dobu zaměstnává i zastupitele a magistrát.

Odborné komise rady města upozornily minulý rok na nevyhovující hygienické podmínky v několika bytech, kde v jedné nebo dvou místnostech žijí vícečetné rodiny. „Některé bytové jednotky budou sloučeny,“ naznačil budoucí postup radnice náměstek primátora Rudolf Vodička s tím, že by se pak podmínky v bytech měly zlepšit. Problémem města totiž je skutečnost, že má minimum volných bytů.

Debata o možnosti postavit nové domy v krajském městě v režii města skončila však v zastupitelstvu bez výsledku. Vodička řekl, že město má jiné investiční priority než výstavbu sociálních bytů, jak doporučily komise.

„Podle našeho zjištění je bytů ve městě dostatek,“ konstatoval náměstek primátora, ale připustil, že někteří nájemníci z Vrbenské prakticky nemají šanci získat normální nájemní smlouvu. A to i v případě, že by byli schopni platit běžný nájem a ani jinak by nevybočovali z obrazu řadového nájemníka. „To je však úkol pro sociální politiku státu,“ zdůraznil Vodička na adresu dlouhodobého problému, kdy jsou někteří zájemci o byty v nezaviněném nevýhodném postavení

Paradoxně přitom stát na druhou stranu doplácí mnohým nájemníkům v soukromých domech dosti vysoké příplatky na činži, která často neodpovídá kvalitě nabízeného bydlení.

Z řad opozice ale zazněla v zastupitelstvu kritika, že mnohé obce ve své režii byty staví. Zastupitel Miroslav Joch řekl, že ho náměstkův postoj děsí, že na komisi zaznívá něco jiného a v zastupitelstvu také něco jiného. „Nevykládejte, že sociální bydlení není potřeba,“ pustil se Joch do náměstka.

„Nejsme v rozporu, ta potřeba tady je,“ připustil Vodička, a dodal, že by nájemníci na byty normálně dosáhli, kdyby je ale někdo přijal do domu. V diskusi pak znovu padl poukaz na to, že městské investiční možnosti jsou omezené.

Ohledně Vrbenské má být do konce března připraven projekt rekonstrukce, který určí další postup. Nejpravděpodobnější je sloučení některých bytů a celkové opravy domu. Předcházet tomu ale zřejmě bude vystěhování některých neplatičů na Okružní nebo soudní vystěhování a ukončení smluv s nájemníky, kteří se nechovají řádně k majetku města.