Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dům ve Vrbenské ulici dělá radnici starosti

České Budějovice - Plísně na zdech a další nevyhovující podmínky, na to si stěžují obyvatelé domu ve Vrbenské ulici v Českých Budějovicích. Objekt patří magistrátu a zčásti v něm žijí sociálně slabé rodiny.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Dům ve Vrbenské ulici je na první pohled zvenčí celkem nenápadný. Má i svého domovníka. Patří však k největším problémům města v rámci sociální a bytové politiky.Foto: Deník/ Jaroslav Sýbek

Magistrát krajského města se řešení nezříká, ale upozorňuje, že některé problémy způsobují přímo samotní obyvatelé domu.

Hledání východiska

„V garsonce o třiceti šesti metrech čtverečních žije pětičlenná rodina,“ připomíná náměstek primátora Rudolf Vodička. Horší situace v bytech je pak podle odborníků obeznámených se situací pochopitelná. V bytech se vaří, pere, ale kvůli šetření za topení se zase málo větrá.

„Lidé si stěžovali kvůli plísni, ale to přijde zase,“ upozorňuje na jeden z problémů Milan Syrovátka, člen bytové komise rady města za Stranu zelených. Patřil k těm, kteří se přímo v domě byli před časem podívat při hledání řešení situace.

Dům ve Vrbenské ulici by podle Syrovátky potřeboval rekonstrukci, zateplit a zvětšit některé byty. Bytová komise odeslala navíc ohledně zmiňovaného domu i celkové situace se sociálně slabými rodinami také dopis radě města. Rada vzala návrhy komise na vědomí a připravuje pro příští rok některé kroky.

Snahy města o opravy konkrétně ve Vrbenské ulici jsou však z dlouhodobého hlediska úspěšné jen zčásti. Nové dveře nebo zvonky ne vždy vydrží. Na Okružní, kde je však ubytovna pro neplatiče, město platí jeden milion korun za hlídací službu, aby objekt neskončil jako vybydlený.
Milan Syrovátka však upozorňuje, že město by potřebovalo více vlastních bytů, jinak bude stále přešlapovat na jednom místě při řešení podobných problémů.

Investice

Odhad komise je 120 bytů, které by město potřebovalo v horizontu příštích pěti až deseti let. „Ne jeden velký dům, ale menší jednotky v pečlivě vybraných lokalitách,“ vysvětluje Syrovátka postoj komise.

Náměstek primátora Rudolf Vodička však velkou šanci pro takovou výstavbu v nejbližších letech nevidí. Komise navrhla bytové domy o dvaceti bytech, s tím, že by se do nich stěhovalo maximálně deset sociálně vyloučených rodin. „Rada města materiál vzala na vědomí. V nejbližších dvou, třech až pěti letech jsou jiné priority než řešení této situace, spíš chceme investovat do infrastruktury,“ uvedl Vodička.

Náměstek doplnil, že nabídka nájemních bytů existuje. Město jich má v současnosti kolem 1800 a na špičce pořadníku jsou v současnosti vícečetné rodiny, které v době podání žádostí měly třeba jedno dítě a dnes jich mají čtyři nebo pět. Celkem je v pořadníku asi pět set žádostí. „Lannova třída, historické centrum jsou lokality lukrativní pro bydlení,“ naznačil Vodička a dodal, že se mu nezdá ze sociálního hlediska příliš zajímavé umisťovat tam nepřizpůsobivé občany.

„České Budějovice by koncepci pro ty lidi měly najít,“ apeluje však na hledání funkčního dlouhodobého řešení Milan Syrovátka.

Momentálně chce město alespoň v roce 2009 na jaře zahájit úpravy domu ve Vrbenské. Některým rodinám dá nové bydlení, některé byty sloučí.

Autor: Edwin Otta

12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Poslední rozloučení v českobudějovickém krematoriu

V úterý 17. října cvičili hasiči slaňování na Husinecké přehradě.
63

Hasiči viseli na lanech, cvičili evakuaci

Borek zůstal i po otevření dálnice v dopravní pasti

České Budějovice – Nově otevřená část dálnice D3 odvedla většinu automobilového provozu z Borku. Na druhou stranu ale má stále na dopravní dění v obci vliv. Ukazuje se to i při projektu průmyslového parku u Hrdějovic.

Napadl dva muže, jednoho zranil

České Budějovice - Potíže bude mít 23letý mladík kvůli agresivnímu chování.

Loď neuplavala. Ukradli ji

Neznašov - Že jsou lidé velmi nenechaví, dokládá i případ zmizelé lodě.

Vyšší Brod zažil léto, ve středu rozhodnou o teplotě mlhy

Jižní Čechy - Úterý na Hedviku (Svatá Hedvika pole zamyká a medu do řepy zamíchá) opět přepisovalo teplotní rekordy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení