Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Duševně nemocní dostanou více lůžek

České Budějovice – O navýšení kapacity psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice o 20 lůžek rozhodli krajští zastupitelé. Vyřešit by se tak mohl nedostatek akutních lůžek, který musí jihočeští lékaři poměrně často řešit úzkou spoluprací s psychiatrickými nemocnicemi v Dobřanech a Jihlavě.

7.3.2017
SDÍLEJ:

Českobudějovická nemocnice. Ilustrační foto.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

Jak podotýká primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček, lůžka v této součásti zdravotnického zařízení patří k těm nejvytíženějším v nemocnici. Přesto je jich třeba víc. „Lůžková kapacita poskytující akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji je nedostačující a poddimenzovaná. Mimo území kraje musí být hospitalizováno asi 28 procent pacientů,“ shrnuje aktuální situaci.

I proto se pracuje na radikální změně. Moderní zázemí, co největší pohodlí a bezpečí, možnost ušít každému pacientovi léčbu na míru, více abmulancí, terapeutických dílen či dokonce malý park, to vše by měl splňovat nový psychiatrický pavilon českobudějovické nemocnice. Změnit se v něj má historická budova v horním areálu.

„Nové psychiatrické oddělení bude splňovat nároky na psychiatrickou péči odpovídající současným požadavkům oboru. Umožní vyváženou péči o duševně nemocné, která bude postihovat všechny nároky jednotlivých diagnóz. Umožní individualizovat léčebný program,“ vyjmenovává výhody primář psychiatrického oddělení Jan Tuček.

To vše se neobejde bez poměrně náročných stavebních zásahů. „Budova A horního areálu projde komplexní rekonstrukcí. Vzniknou tu celkem čtyři stanice, které budou poskytovat maximální možnou míru pohodlí a bezpečí pro pacienty, ale i personál. Rekonstrukce je vedena tak, aby pacienti nemuseli trávit svůj čas pouze na lůžku, umožní jim řadu terapeutických aktivit během dne. Součástí oddělení bude i malý zahradní park,“ naznačuje chystané změny.

Rozšíření provozu se díky tomu dočká i denní doléčovací stacionář. „Bude sloužit hospitalizovaným pacientům, ale i pacientům po propuštění. Rozšířena bude ambulantní složka se specializovanými poradnami, sexuologickou ambulancí či ambulancí pro léčbu závislostí,“ doplňuje MUDr. Jan Tuček.

Do nového by se oddělení mělo přestěhovat nejpozději v roce 2019. Odhadované náklady jsou 200 000 000 Kč, rekonstrukci by měly pokrýt peníze z fondů IROP, vnitřní vybavení bude financovat nemocnice.

Modernizace současného stavu je velmi potřebná. Reforma psychiatrické péče a standard akutní péče počítá s dojezdem do nejbližšího lůžkového zařízení do 60, maximálně 120 minut. Doporučený počet je 40 akutních lůžek na 100 000 obyvatel. Akutní psychiatrickou péči v Jihočeském kraji bude zajišťovat psychiatrické oddělení v nemocnicích v Českých Budějovicích a v Táboře.

Autor: Hana Svítilová

7.3.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Na snímku majitel kavárny David Dvořák s barmankou Terezou Benešovou.

V pátek naposledy. Kavárna na Sokoláku zavírá. Už je zima, říká majitel

Čelní střet osobního vozidla s kamionem u obce Přechovice ve směru na Volyni si vyžádal dva lidské životy.
VÍME PRVNÍ / AKTUALIZUJEME
5

Černá středa na silnicích Strakonicka, již zemřeli tři lidé

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Jižní Čechy - Letošní rok byl oproti loňsku velice příznivý pro růst dýní.

Ostré hádce manželů přihlížely dvě děti

České Budějovice - Vyhrocený spor mezi manželskou dvojicí mírnili v pondělí večer v jednom z bytů na sídlišti Máj českobudějovičtí strážníci. Hádce přihlížely dvě malé děti.

V Netolicích vyrostla obří dýně

Netolice - Obří dýni vypěstoval Jiří Vávra z Netolic.

Představujeme prvňáčky ze Základní a Mateřské školy v Dubném

Českobudějovicko - Každý týden vám představíme čerstvé prvňáčky ze základních škol na Českobudějovicku. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení