Svátky jsou poznat i v prodejnách květin, zahradnictvích nebo obchodech s dekoracemi. Například v českobudějovickém Zahradním centru Ferenčík se tradičně zvýšil prodej dekorací. "Děláme je sami," říká Martina Tonková, manažerka prodejny a doplňuje, že základem je pro většinu aranžérská hmota nebo misky naplněné pískem kvůli stabilitě. Do nich se potom zapichuje především chvojí a na dozdobení třeba sušené květy. "Největší prodej kopíroval podzimní prázdniny," zmínila Martina Tonková s tím, že to bylo mezi čtvrtkem až sobotou.

"Ale z dlouholeté zkušenosti víme, že zlomkový prodej bude ještě tento týden," upozorňuje Martina Tonková, že to využijí třeba lidé, kteří nestihnou objet hroby na konci října.

Policie zvýšila dohled

Tradičně o dušičkových svátcích zvýší dohled nad hřbitovy i městská policie v Českých Budějovicích. Větší pozornost věnuje i parkovištím u hřbitovů od konce října a letos to bude podle Věry Školkové, tiskové mluvčí Městské policie České Budějovice, až do 6. listopadu.

V lidových zvycích se odrážejí i různé pověry. Například jedna ze starých pověr má tvrdit, že v předvečer listopadových svátků vystupují duše z Očistce, aby si odpočinuly od útrap. Blízcí hříšníků proto měli naplnit lampu na olej máslem, aby si duše mohly potřít spáleniny. Také se měli večer příbuzní nebo přátelé napít studeného mléka (nebo se jím postříkat), aby se tak duše ochladily.

Pečivo jako symbol kostí

Na svátky se také pekly „kosti svatých“, bochánky či rohlíky ve tvaru kostí. V jižních Čechách ještě na počátku 20. století chodili koledníci na Dušičky prosit o toto pečivo. V okolí Českého Krumlova nazývali tuto koledu „chodit po rohlíkách“. Pečivem „dušičkami“ se obdarovávali chudí, pocestní a žebráci u kostela. Na území jihočeského Doudlebska se pekly tzv. všesvaté rohlíky nebo všesvaté dušičky, toto pečivo bylo větší než jinde.