Na větší návštěvnost se připravují například Ledeničtí. „Uklízíme, hrabeme listí mezi hroby, aby k nim byl přístup, navážíme kontejnery, počítáme s větším objemem odpadu,“ uvedl včera starosta Miroslav Franěk. Současně dodal, že Ledenice neznají to, s čím bojují například v krajském městě – s vandalismem.


„Máme smlouvu s městskou policií v Třeboni, ale přesto jsme nikdy neměli se zloději na hřbitově problém,“ konstatoval Franěk.


V Dubném došlo na hrabání listí, protože je právě „jeho“ čas, ale jinak zůstane vše v zažitých kolejích. „Uklízíme hřbitov celoročně. Několikrát za rok ho sečeme. I návštěvníci odjinud chválí, že ho máme pěkně udržovaný,“ zmínila za obecní úřad matrikářka Dana Jantačová.


Kromě obcí jsou v permanenci i firmy. Tradičně se objeví více zákazníků v květinářstvích. Před Dušičkami dávají lidé houfně do pořádku také náhrobní desky a hřbitovní pomníčky. Několik týdnů před svátky se proto kamenické firmy a písmomalíři téměř nezastaví.

Zakázek je víc

„U mě je to nárůst minimálně o padesát procent,“ řekl Deníku Vít Vávra z lišovského písmomalířství. „ Když mě lidi vidí na hřbitově, kam jdu třeba jen na opravu dvou hrobů, zdržím se i další dva dny,“ potvrdil předdušičkový velký zájem o obnovení písmen i opravy a pískování náhrobních desek.


Enormní vytížení zažívají před svátkem Památky zesnulých i kameníci. „Poslední tři týdny děláme jedenáct hodin denně. Lidé chtějí opravy, srovnání hrobů, výměnu desek i nové hroby,“ vyjmenoval vedoucí českobudějovické provozovny firmy Jihokámen Jiří Klimeš s tím, že před Dušičkami zaznamenávají nárůst zakázek o 30 až 40 procent.


Den Památky zesnulých do jisté míry ovlivňuje také koncepci programu kulturní scény. Lidé totiž dávají před návštěvou filmového nebo divadelního představení přednost uctění památky svých blízkých zemřelých.


„Na základě zkušenosti z minulých let jsme například letos naplánovali premiéru činohry už na dnešní večer a ne na pátek, kdy obvykle premiéry zařazujeme,“ uvedl šéf obchodního oddělení Jihočeského divadla Petr Hasal. Dodal, že v loňském roce odřeklo představení spousta důležitých pozvaných hostů.

Mše v katedrále

V den Památky zesnulých ale v krajském městě nabídne tematicky zaměřený koncert Jihočeská filharmonie.


Umělecký prožitek, který posílí pietní význam svátku, přinese koncert klasické Schubertovy Mše Es dur v podání pasovského sboru a Jihočeské komorní filharmonie. Zazní zítra od 20 hodin v českobudějovické katedrále sv. Mikuláše.