Osmnáct mužů a žen služby už bylo v novém zacházení s žebrajícími proškoleno. „Zpočátku budou zjišťovat identitu osoby a upozorňovat, že její aktivita je nezákonná. Vykáží ji z místa a oznámí policii,“ popisuje v deníku ředitelka správního odboru radnice Martina Steiningerová.

Ještě 20. června nebylo jasno, zda v zákoně o policii stanovený zákaz žebrání bude takto uplatňován – příslušný zemský úřad vysvětlil, že obcím dala norma jen možnost takového postupu, ne povinnost. V Linci ale se pro aktivní potírání žebroty rozhodla rada už loni v dubnu. Pořádková služba dosud proti skupinám například rumunských žebráků zasahovala v rámci zákona, podle něhož každé shromáždění, které není povoleno, je zakázáno.

Sociální demokraté a Zelení v hornorakouském sněmu chtějí nechat ústavnost této normy přezkoumat ústavním soudem, napsaly OÖN.

Linecká městská pořádková služba bude od září rozšířena z 18 na 30 příslušníků. Přihlásilo se 66 zájemců.

Stále vracejí šilinky

V oběhu je i po více než deseti letech od přechodu na euro stále téměř devět miliard šilinků, tedy asi 650 milionů eur. 97 procent vydaných bankovek a mincí už Rakušané vyměnili za eura. „Aby národní banka pohnula lidi k výměně zbytků, vyjede 8. července z Vídně podesáté eurobus k 68 zastávkám po celém Rakousku,“ napsal linecký deník Volksblatt. Turné skončí 29. září. Při předchozích jízdách vyměnilo v autobuse 650 000 občanů celkem 458 577 385 šilinků, průměrně tedy 700, uvedl list. Národní banka v kampani zdůrazňuje i jistotu, že v autobuse vyměněná eura budou nyní v čase množících se padělků „čistá“.

Obce chtějí mluvit do energie

Bavorská města a obce chtějí hrát centrální roli pri plánovaném odstoupení země od jaderné energie do roku 2022, napsal pasovský deník PNP. Představitelé obcí žádají rozhodovací pravomoci při zřizování potenciálně sporných větrných nebo solárních elektráren.

„V zásadě jsou sněmy měst a obcí se změnou energetické politiky srozuměny, ale je velká potřeba diskuse k realizaci těchto ‚nadšených‘ plánů,“ píše list a cituje předsedu sněmu měst Hanse Schaidingera, že bez městských energetických podniků to nepůjde. „Účast obcí bude rozhodující také pro akceptaci změny občany,“ říká. Prezident sněmu obcí Brandl si v této souvislosti postěžoval na „dotační džungli“ v politice státních dotací výrobcům energie.

Budují hraniční nádraží

Rozšiřování nádraží v Novém Údolí podle deníku PNP plynule pokračuje. Ukázalo to setkání zúčastněných firem, institucí a partnerů na místě v „poločase“ stavby. List zmiňuje, že jsou dokončena zastřešení nástupišť, zčásti je hotovo prodloužení peronu a ve výstavbě jsou plocha pro otáčení autobusů a osvětlení. Drenážemi byly odstraněny opakující se problémy s povrchovou a spodní vodou. „Cestující musejí teď v době přestavby přecházet k asi 500 metrů vzdálenému provizornímu peronu,“ píše deník. „Dokončení k 16. červenci 2011 je jisté.“

Toho dne podle PNP odstartuje pravidelný víkendový provoz Ilztalské dráhy s kyvadlovou autobusovou dopravou z nádraží ve Waldkirchenu k novému nádraží hned za Haidmühle. „Z české strany kromě řádné přepravy v hodinových intervalech pojede v den slavnostního zahájení navíc pozdravit cestující parní vlak,“ uvádí pasovský deník. Opakuje, že obě strany se dohodly uznávat vzájemně své jízdenky.

NaturVision podesáté

V Národním parku Bavorský les kolem Domu Hanse Eisenmanna u Neuschönau bude 14. – 17. července desátý ročník filmového festivalu NaturVision. V mezinárodním Roce lesa a rysa je věnován především těmto tématům. Porota vybrala dokumenty s tématy zvířat a přírody ze 150 zaslaných filmů. Ty nyní budou uvedeny v kinosálech, ve filmovém stanu a v otevřeném lesním kině. Vítězné snímky budou vyhlášeny 16. července od 19.30 hodiny ve velkém kinosále Eisenmannova domu.

Pořadatelé vyhlásili letos k Roku lesa filmovou soutěž pro školy. Došlo jim 50 přihlášek. Nejlepší tři snímky budou uvedeny a oceněny při zahájení festivalu 14. července od 19.30 ve filmovém stanu. V rámcovém programu je opět „evergreen“ – putování za východem slunce na Luzný v doprovodu ředitele národního parku Franze Leibla.

Mezi snímky přijatými do soutěže je také český dokument Jana Huška Netopýři ve tmě, nominovaný v kategorii mladých tvůrců a amatérů (produkce Česká televize). Bude uveden v pátek od 18 a v sobotu od 13 hodin v malém kinosále. Pod rakouskou vizitkou bude uveden film „Miloš a rysi“ Birgit Petrusové a Tomáše Hubíka, kandidující v kategorii expedice, dobrodružství. Popisuje práci pečovatele Miloše, připracujícího v ostravské zoo dvě rysí mláďata na vysazení na Malé Fatře. Bude uveden v pátek od 18 h ve velké sále a v sobotu od 20 hodin v lesním kině. (www.natur-vision.de)

Pro sudy do supermarketu?

Rakouský úřad pro kontrolu hospodářské soutěže vyšetřuje velké pivovary Brau Union, Ottakringer a Stiegl a řadu středních kvůli cenám sudového piva. Napsal to sobotní deník OÖN.

Řízení vyvolal spor mezi předními pivovary a velkoobchody potravinami. „Hospodští nakupují v řetězcích,“ píše list. „Těm ale mnoho pivovarů sudové pivo nedodává. Argumentuje hygienickými normami, které při čepování musejí být dodržovány. To je prý zajištěno jen přímým dodáváním hospodským.“ To ale velkoobchod popírá. Chce se na atraktivním obchodě přiživit a proti nedodávání sudů si stěžoval úřadu.
Šetření potvrzuje podezření na cenové dohody. „Sudová cena za litr má být až o sedmdesát procent vyšší než u láhvového,“ konstatují OÖN. „Cena a nedodávání velkoobchodu měly být sjednány před více než deseti lety.“

Cenovou dohodu výrobci popírají, od bojkotu řetězcům ale začínají couvat. „Pfeiffer C & C bude tři měsíce na zkoušku dostávat sudy od Brau Union (Zipfer, Gösser a Kaiser),“ informuje list. Poznamenává, že mnoho hostinských má sice smlouvy, které je vážou ke konkrétnímu pivovaru, ale výrobci jim musejí umožnit nakupovat 20 procent produktu u kohokoliv.