Nové kapacityOd 1. 9. – 24 dětí – školka 
Vysoké školy technické a ekonomické (pro děti zaměstnanců studentu i další zájemce).

Od 1. 10. – 70 dětí – školka pro děti zaměstnanců nemocnice 
a krajského úřadu.

Právě tyto děti ale mohou uvolnit místa vrstevníkům v městských školkách. Spoléhá na to Monika Krausová. „Mohla bych nastoupit do práce, ale nemáme zatím školku pro syna. Třeba to ale nečekaně klapne," přeje si osmatřicetiletá obchodní specialistka. Podobně jako ona při letošních zápisech neuspěli rodiče asi 190 dětí. Nové kapacity tak mohou pomoci situaci výrazně zlepšit.

Už 1. září otevře v kampusu na Okružní ulici třídu pro 24 dětí zaměstnanců, studentů i další zájemce VŠTE. „Chceme tím podpořit návrat našich zaměstnanců do práce po ukončení mateřské a rodičovské dovolené a zabezpečit péči a rozvoj jejich dětí. Našim studenům s dětmi zase zajistíme hlídání po dobu výuky, aby᠆chom jim usnadnili studium. Volná místa pak nabízíme veřejnosti," říká kvestor Jaromír Vrbka. Zápis se uskuteční 13. srpna od 13 do 16 hodin.

Od pondělí 11. 8. od 12 hodin mohou podávat přihlášky také zájemci o umístění dětí do mateřské školy Presslova, která bude fungovat jako firemní školka pro děti zaměstnanců jihočeského krajského úřadu a Nemocnice České Budějovice, a. s.  Od 1. října sem může chodit 70 dětí.

Podle Petra Podholy, náměstka českobudějovického primátora, jde o velmi vítanou aktivitu, která pomůže rozšířit nabídku předškolního vzdělávání ve městě.  „V něm jsme během tří let vytvořili 338 nových míst v mateřských školách a jeslích, ale stále to ještě nestačí. Proto je počin VŠTE příkladný. A fakt, že volná místa nabízí veřejnosti následováníhodný. Nebude jich asi mnoho, ale každé místo znamená o jednu starost konkrétní rodiny méně," říká Petr Podhola.