Dým, houkání hasičských a posléze i záchranářských a policejních sirén a sténání figurantů v roli raněných. To byly kulisy velkého cvičení na Letišti České Budějovice, které mělo prověřit součinnost všech, kteří by se podíleli na likvidaci následků skutečné havárie na letišti. Odehrávalo se nejen na letišti, ale kvůli velkému počtu zraněných byl aktivován i traumaplán pro krizové situace v Nemocnici České Budějovice a sanitky dlouho pendlovaly mezi letištěm a nemocnicí.

Cvičení zahájila fingovaná srážka dvou letadel. Podle ředitele Letiště České Budějovice Ivana Trhlíka k ní došlo při simulovaném nouzovém přistání letadla na lince Praha - Řím. Letadlu letícímu z Prahy podle námětu cvičení začal vynechávat motor a pak začal i hořet. Dispečer z budějovického letiště dovolil letadlu přistání, ale zároveň už vyrozuměl hasičský záchranný sbor letiště. Po nezdařeném nouzovém přistání také Integrovaný záchranný systém o havárii.

Na budějovickém letišti simulovali nehodu.
Velké cvičení na budějovickém letišti s mnoha zraněnými omezilo dopravu u Plané

Nouzové přistání se totiž nezdařilo a letadlo z Prahy se srazilo s letounem značky AN, které na ploše čekalo na odlet. Potud teorie. V deset hodin ve středu už ale ostatní bylo skoro jako v reálu. Na letištní ploše začalo hořet u starého vyřazeného vraku letadla. Hasiči z letiště dorazili vzápětí se dvěma cisternami a jedním transportním vozidlem. Uhasili oheň a v 10.06 už byli ve vraku a začali vyprošťovat raněné. Ty představovali studenti Střední polytechnické školy České Budějovice.

Z Budějovic se v tu chvíli už blížily vozy záchranky, Policie ČR a také profesionálních hasičských jednotek. v 10.08 dorazila první sanitka Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje. V rychlém sledu pak další hasiči a policisté.

Cvičení už si museli všimnout i řidiči na mezinárodní silnici I/3, která vede nedaleko letiště. Nejprve dýmu ze cvičného ohně a pak vozidel IZS, kterým v Plané cestu na letiště uvolňovaly mezi nekonečnými kolonami policisté.

Figuranti jsou ukázněnější než zranění

Cvičení se bude konat podle jihočeského hejtmana Martina Kuby pravidelně. „Vždycky znovu říkám, že byť je to věc, kterou nikdo nechceme a vlastně ji neradi vidíme, tak čím víc jí máme natrénovanou, tím potom, když se stane, tak víc těm lidem vyskakují ty mechanismy samy. I v běžném životě to funguje tak, že když něco trénujete, tak už o tom nemusíte přemýšlet. Zejména zde, když se najednou na place potká hodně lidí, tak musí každý vědět, co je jeho úkolem. U cvičení je vždycky výhoda, že nemáte tu psychologickou složku těch zraněných, protože jestli to můžu třeba srovnat s reálnou havárií u Nažidel, tak tam je to úplně jinak v tom, že ti pacienti se třeba nechovají tak organizovaně, ale křičí na vás, tahají vás někam, volají o pomoc nebo vás vedou k někomu, kdo má někde pomoct. U cvičení se fiktivní pacienti samozřejmě chovají jinak, protože to hrají, ale přesto je tréning této situace nutný,“ uvedl ke cvičení Martin Kuba.

Role figurantů se ujali žáci Střední školy polytechnické České Budějovice v Nerudově ulici. Přibližně padesátka mladých lidí měla rozdělené role od těžce zraněných až po ty bez zranění. „Jsou to žáci prvního, druhého a třetího ročníku. Oboru požární ochrana,“ zmínil za maturitní obor učitel Jan Nýdl a dodal, že škola spolupracuje s letištěm i hasičským záchranným sborem dlouhodobě. Připojil, že figuranti dostali před akcí školení od zdravotníků i od hasičů. A mnozí se do pozice zraněných dokázali skutečně vžít, když třeba vyzývali záchranáře, aby pomohli kamarádovi nebo běželi přes plochu za někým, koho už odváděli zdravotníci. Většinou ale dbali pokynů policistů, kteří také shromážděné zraněné v centru cvičení hlídali a zpovídali ohledně zranění a ověření jejich stavu.

Nezvěstné hledala rojnice

Podle Petry Kafkové, tiskové mluvčí Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje, bylo zhruba v 11.30 na letišti v rámci cvičení 45 zraněných z toho řada těžce, šest mrtvých a čtyři pohřešovaní. „Kvůli nim teď hasiči v rojnici prohledávají letiště,“ doplnila Petra Kafková. „Co do rozsahu se jednalo o největší cvičení složek integrovaného záchranného systému, kterého jsme se v letošním roce zúčastnili. Vedle samotného nácviku na tento typ mimořádné události - Letecká nehoda s vysokým počtem zasažených - je pro nás velmi přínosné i prohlubování spolupráce nejen s běžně kooperujícími složkami, ale i s krajskou nemocnicí. Trénovali jsme třídění a ošetřování pacientů na místě a díky zapojení českobudějovické nemocnice jsme mohli nácvik dotáhnout až do úplného konce, tedy skutečně předávat pacienty do péče kolegům z traumacentra,“ řekl Marek Slabý, ředitel ZZS JčK.

Profesionální hasiči Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje dorazili ze tří stanic. „Jednotky ze stanic České Budějovice a Suché Vrbné přijely v 10.14 a ze stanice Křemže přijela jednotka v 10.16," uvedl na adresu kolegů Jiří Chmel, náměstek krajského ředitele HZS pro Integrovaný záchranný systém a operační řízení. Jiří Chmel ocenil dojezdové časy a poznamenal, že se může reálně stát, že jednotka z Křemže bude na letišti v případě nouzové události dříve než z Českých Budějovic v závislosti na intenzitě provozu v jihočeské metropoli a na silnici I/3. Na letišti měl HZS JČK třeba i psychologa pro podporu zraněným nebo jinak traumatizovaným účastníkům havárie.

Podle ředitele letiště Ivana Trhlíka posloužilo cvičení k ověření detailních postupů havarijního plánu a ukázalo součinnost všech zúčastněných, na letišti přistál třeba i záchranářský vrtulník. Oficiální výsledky a hodnocení budou k dispozici v průběhu jednoho až dvou týdnů.