S podobnou nabídkou přišly i jiné společnosti na trhu, ale E.ON zdůrazňuje, že jeho nabídka garantuje celkovou konečnou cenu.

„Nabízíme jistotu letošních cen elektřiny na dva roky a jako bonus týdenní spotřebu zdarma,“ vysvětlil podstatu nabídky tiskový mluvčí E.ONu Vladimír Vácha.

Fixní cenu si lze sjednat od 19. ledna do 31. března letošního roku na rok 2010. „Rád bych zdůraznil, že fixace se vztahuje na kompletní platbu, nikoliv jen na cenu elektřiny. E.ON tím tak bere na sebe riziko možného navýšení tak zvaných regulovaných položek, jako je například poplatek za distribuci. Výrazně se tím lišíme od srovnatelných nabídek svých konkurentů na trhu,“ vysvětlil předseda představenstva E.ON Energie, a.s., Michal Šafář. Podle firmy se může stát, že u konkurenčních společností zůstane stejná cena za energii, ale poplatky se zvýší například za distribuci.

Ministerstvo

Hlavní výhoda nového programu je podle Váchy v tom, že dává i malým a středním podnikatelům jistotu v plánování nákladů na rok 2010.

Reaguje tím na vývoj cen energií rozkolísaných hospodářskou krizi v roce 2008. Takový postup všech velkých distributorů v České republice iniciovalo na konci minulého roku ministerstvo průmyslu a obchodu.

Stávající zákazníci, kteří využívají společnost E.ON jako svého obchodníka a distributora, tak mají možnost obrátit se od včerejška na kontaktní místa společnosti a požádat o uzavření smlouvy na produkt Jistota 2010. „Veškeré potřebné informace zákazníci naleznou na internetových stránkách společnosti E.ON nebo na zákaznické lince,“ doplnil Vladimír Vácha. „I když je nabídka zatím časově omezena, uvažujeme v případě velkého zájmu a dalšího příznivého vývoje na trhu s elektřinou o jejím prodloužení,“ doplnil Michal Šafář.

Podobný program nabídl například už před časem konkurent E.ONu společnost ČEZ. Ta už zná i zájem o produkt nazvaný FIX2010. „Lhůta pro možnost výběru produktu pro domácnosti vyprší na konci února. Předpokládáme, že lidé budou vyčkávat s objednávkou až na konec února a rozhodnou se podle vývoje ceny elektřiny,“ uvedla tisková mluvčí ČEZu Eva Nováková. Podle Novákové eviduje ČEZ zhruba 1500 zákazníků, kteří si produkt objednali.

Odborníci v oboru energetiky však upozorňují, že v poslední době spíše klesá spotřeba elektrické energie. Proto je více pravděpodobnější stagnace ceny nebo dokonce její pokles, než případné zdražování v nejbližší době.