Pořádné pozdvižení zažili ve čtvrtek obyvatelé Kubatovy ulice. Pro sousedku, která si mohla teoreticky z Jávy či Bornea přivézt vysoce nakažlivou infekci, nepřijela obyčejná posádka sanitního vozu, ale kompletní Biohazard tým. U zásahu navíc asistovaly jednotky hasičů a policisté.

Po návratu z Kuvajtu a Indonésie domů do Českých Budějovic onemocněla. Měla teploty, zimnice, průjmy a kožní vyrážku. Praktické lékařce se stav jedenašedesátileté pacientky nezdál a o svém podezření na vysoce nebezpečnou nákazu uvědomila včera těsně po desáté hodině dopolední Zdravotnickou záchrannou službu Jihočeského kraje (ZZSJčK).


Tak odstartoval vůbec první ostrý zásah Biohazard týmu, specialistů, kteří by měli zasahovat v případě podezření na nebezpečné infekce. Podle odborníků ale není důvod k panice a obavám, třebaže se zásah mohl jevit dramaticky.


„Paní byla z preventivních důvodů v izolačním biovaku transportována výjezdní jednotkou ZZS na infekční oddělení,“ informoval ve čtvrtek odpoledne František Kotrba z krajské hygienické stanice.


„Pacientka, která je nyní izolována na speciálním lůžku, má obtíže, které by mohly znamenat nákazu některou z nebezpečných tropických nákaz, navíc v oblasti, kde pobývala, snad mohl být výskyt některé z takzvaných hemorhagických horeček,“ uvedl k případu ředitel ZZS JčK Marek Slabý. Zároveň však upozornil, že po celou dobu transportu žena nejevila známky ohrožení života či základních životních funkcí.

Výsledky ukázaly, že situace není tak dramatická. Pacientka sice má u nás vzácné onemocnění, ale netrpí žádnou vysoce nakažlivou nákazou.

Společné prostory paneláku na Pražském předměstí, kde nemocná bydlí a mohla se pohybovat, jsou po důkladné dezinfekci.

Více informací si můžete přečíst v sobotním vydání ČbD.