Bioprodukty namíchané v dieselu řidiči ale nepoznají při samotné jízdě, ale spíše při placení u čerpacích stanic. Cena za litr nafty půjde kvůli tomuto kroku nahoru.
„Už to má být od prvního září, ale závoz jsme měli až dnes. Zatím jsme nezdražovali, ale pokud zdraží dodavatel pohonných hmot, tak budeme pochopitelně navyšovat ceny také,“ uvedla včera vedoucí čerpací stanice v Češnovicích Jana Božovská. Na dalších „pumpách“ je situace okolo biopaliv podobná, zatím jsou ceny za litr dieselu na stejné úrovni.
„Ceny máme pořád stejné a ani nevím, kdy přijde nová nafta,“ naznačila prodavačka z čerpací stanice Oktan ve Zlivi. „My jsme spíše zlevnili, a to na dvacet osm korun a třicet haléřů za litr, takže asi o dvacet haléřů. Také nevíme, kdy nám přijde další dodávka,“ podotkla ke zlivské prodavačce kolegyně z českobudějovického Slovnaftu.
Odpůrci přimíchávání biopaliv do nafty argumentují tím, že tyto přísady mohou poškozovat dieselové motory. Vláda ale tvrdí opak, biosložky v žádném případě nemohou ovlivnit funkci motoru.
„Když se bionafta dá do starého auta, které jezdí na naftu delší dobu, tak může palivo rozpouštět usazeniny v motoru a ty pak ucpávat trysky. Takže tady by mohl problém nastat,“ připustil technik z českobudějovické firmy CB auto Ludvík Koukal. „Ale v novém autě, které používá naftu jen krátce, tak tam by problém být neměl,“ doplnil Koukal a uklidnil část řidičů.