To hostilo vůbec první celorepublikovou výstavu koní portugalského plemene Lusitano a zároveň 2. mistrovství ČR v disciplíně Working Equitation, v naší zemi teprve objevovaném sportu, který vyžaduje mimořádnou spolupráci koně s jezdcem, ať již při klasické drezuře, překonávání překážek či práci s dobytkem.

Na posledně jmenovaný test s dobytkem si diváci budou muset počkat. „Je to pro nás logisticky komplikované, tento prvek bychom do soutěží rádi zahrnuli do budoucna,“ vysvětluje špičková česká drezurní jezdkyně Pavla Rubíčková.

Jak sama říká, při její oblíbené disciplíně – drezuře - se předvádí hlavně poslušnost koně, jeho sehranost s jezdcem i účinnost pomůcek, na které by kůň měl reagovat. „Následuje test ovladatelnosti, tam jezdec s koněm nejen bezchybně, ale i co nejladněji projet překážky. Právě elegance jízdy je důležitým faktorem, který rozhodčí hodnotí,“ vysvětluje Pavla Rubíčková. Zato ve třetí disciplíně jde o to zdolat překážkovou trať v co nejlepším čase.

Není divu, že ti nejlepší sklízejí v tomto sportu úspěchy až po letech dřiny. „Mezi jezdcem a koněm musí vždy fungovat partnerství, je třeba zvolit správný přístup ke konkrétnímu koni a člověk, ač je vždy tím, kdo vede, musí mít před zvířetem i respekt,“ vyjmenovává uznávaná jezdkyně zásady, které vedou k úspěchu.