Jihočeská rodina, která využívá elektřinu pouze k vaření, může v příštím roce ušetřit 281 korun. Domácnostem, které navíc elektřinou topí, klesnou náklady až o 1133 Kč. Snížení cen elektřiny ohlásily energetické skupiny ČEZ i E.ON.

Elektřinu v kraji distribuuje společnost E.ON. Náleží jí proto takzvaná regulovaná část z celkové zaplacené částky. Ta zahrnuje poplatky za přenos energie a další služby. Druhou část platby tvoří cena silové elektřiny. Její výše závisí na tom, jakého dodavatele si zákazník zvolí.

„Hlavním důvodem poklesu ceny pro zákazníky je současná příznivá nákupní cena silového proudu, tedy elektřiny na výstupu z elektrárny bez započtení nákladů na distribuci,“ vyvětlil Vladimír Vácha, mluvčí společnosti E.ON.

Vyšší příspěvky

Společnost E.ON dodává silovou elektřinu většině obyvatel Jihočeského kraje. Ti zaplatí za vlastní elektrickou energii při běžném odběru zhruba o 800 korun méně. Protože se však naopak zdražují příspěvky na obnovitelné zdroje energie a další poplatky, je celková úspora nižší.

Malý počet zákazníků v kraji odebírá elektřinu od společnosti ČEZ. I ona zareagovala na pokles nákupní ceny energií. „Vlastní cena elektrické energie se sníží o 15 procent, ale část za distribuci a další poplatky z toho v celkovém účtu značně umazává,“ uvedl mluvčí Ladislav Kříž. Domácnosti, které využívají elektřinu od ČEZ pouze k vaření, tak v novém roce zaplatí o 281 korun méně.

Rodiny zlevnění vítají, ačkoli nevěří, že nějak zásadně uleví jejich rozpočtu. „Snažíme se šetřit, kde to jde, topíme například dřevem. Ceny elektřiny moc nevnímám, ale věřím, že teď něco ušetříme. Náročné jsou pro nás hlavně náklady na teplou vodu, když se děti koupou,“ řekl Jan Voběrek z Drahotěšic, který se s manželkou stará o šest dětí v pěstounské péči.

Podle bývalého energetika Zdeňka Urbana jsou slevy jenom klamem. Říká, že firmy sice ohlásí zlevnění jedné položky, ale na ostatních poplatcích si to vynahradí.

Velké podniky změny cen energií příliš nepoznají. „Jistě to trochu snižuje výrobní náklady, ale na druhé straně rostou jiné výdaje například na vodu nebo teplo,“ uvedl Petr Samec z pivovaru Budvar.

Od 1. ledna zaplatí zákazníci E.ON méně také za zemní plyn. „Celková cena plynu pro domácnosti klesne o jedno procento,“ doplnil Vácha. Podle něj si tak cena plynu udrží klesající trend. Zlom a nárůst cen očekává na jaře.

Roční náklady na elektřinu
Srovnání plateb na distribučním území E.ON při volbě různých dodavatelů silové elektřiny
Domácnosti, které používají elektřinu k běžnému odběru:
dodavatel E.ON
2009 - 12 122 Kč
2010 - 11 864 Kč
dodavatel ČEZ
2009 - 11 526 Kč
2010 - 11 245 Kč
Domácnosti, které elektřinu využívají i k ohřevu vody a vytápění:
dodavatel E.ON
2009 - 27 178 Kč
2010 - 26 297 Kč
dodavatel ČEZ
2009 - 24 880 Kč
2010 - 23 747 Kč