VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Elektronická pouta u sousedů

Linec – Elektronická pouta, jak je chystá i česká justice pro výkon trestů domácího vězení, budou od podzimu nasazena také v Rakousku. Podle lineckého deníku OÖN dokonce i pro výkon vazby.

16.6.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/repro

Pouta by prý přicházela v úvahu aktuálně pro 300 až 500 osob. „Podle ministryně spravedlnosti Claudie Bandion-Ortnerové by mělo být jejich užití co nejširší, ovšem jen v případě psychicky stabilních osob,“ uvádí deník.

V rámci expertního posuzování tohoto opatření bylo mj. zjištěno, že z hlediska ústavní rovnosti nelze z domácího vězení vyloučit určité skupiny pachatelů. „Pouta prý totiž nejsou privilegem, ale novou formou vězení,“ píší OÖN. Bandion-Ortnerová proto ujišťuje, že pro sexuální delikventy budou k aplikaci této eventuality stanovovány zvláštní podmínky. K výjimečnému užití těchto „pout“ bude předpokladem pozitivní sexuologický a sociologický posudek dotyčného.

Z posouzení nového opatření dále vyplynulo, že s umístěním odsouzeného s pouty do domácího vězení musejí souhlasit nejen všichni dospělí členové domácnosti, ale vyjádřit se mají i děti.

I pro propuštěné?

V Německu diskutují o elektronických poutech v jiné souvislosti, a to se zajišťováním odsouzených po odpykání trestu odnětí svobody. Podle deníku PNP bavorská ministryně spravedlnosti Beate Merková v úterý v Pasově varovala před rezignací na navazující ochranu společnosti před potenciálně nebezpečnými pachateli propuštěnými na svobodu.

„Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva zpochybnilo německé ochranné opatření takzvaným bezpečnostním zajištěním těchto osob,“ napsal deník. Evropský soudní dvůr zrušil rozhodnutí německého Ústavního soudu a uložil spolkové vládě zaplatit 50 000 eur 52letému stěžovateli, který sedí 18 let v takovém bezpečnostním zajištění, protože je nadále považován za nebezpečného. V roce 1986 mu toto izolování od společnosti bylo vedle pětiletého trestu vězení uloženo za pokus vraždy na deset let, od roku 1998 ale lze toto opatření ukládat na neomezenou dobu. Ústavní soud na tom neshledal nic závadného. To teď „shodil“ evropský soud.

Pokud by podle ministryně měl být nález ze Štrasburku závazným, „muselo by se proti tomu něco udělat“ – jen v Bavorsku by podle PNP mohlo být jinak brzy na svobodě devatenáct odsouzených za těžké zločiny. „Ministerstvo spravedlnosti je povinno zajistit občanům tolik bezpečnosti, jak jen bude možné,“ uvádí pasovský deník. Spolkovou ministryní Schnarrenbergerovou zvažované úplné upuštění od detenčních zaříení označila její bavorská kolegyně za krok špatným směrem.

Než prý bude k takovému „bezpečnostnímu ubytování“ těžkých zločinců nepolepšených vězením zřízen centrální detenční ústav, zůstává ale jedinou možností jejich sledování. „Pokud pak musíme vysoce nebezpečné pachatele pustit do společnosti, pak bychom měli užít všech technických možností k zajištění bezpečnosti občanů,“ cituje deník Merkovou. Ministryně při tom nevylučuje ani možnost využít právě zmíněných elektronických pout. „Jejich prostřednictvím by tak mohlo být kontrolováno, zda se nebezpečný bývalý vězeň nepohybuje například v jemu zakázané zóně v blízkosti škol a hřišť,“ uzavírá deník.

Když se dítě pomočí…

Na 4000 rakouských dětí ve věku mezi pěti a deseti lety se v noci pomočuje. O tomto defektu „Enuris nocturna“ se mluví tehdy, když se to dítěti stane v údobí tří měsíců nejméně dvakrát měsíčně, vysvětluje linecký deník OÖN. Nejčastěji to podle ankety mezi rodiči postihuje pětileté. Po půldruhém roce až dvou letech problém zcela sám od sebe mizí. „Šance stoupá zejména v případech, není–li na dítě a rodiče vyvíjen v této věci žádný nátlak,“ říká dětský lékař z Tullnu Salzer.

Oslavy soli začínají

Na pasovském Rezidenčním náměstí budou v sobotu slavnostně zahájeny oslavy 1000 let Zlaté stezky. „K oživení historie se náměstí promění v ležení soumarů,“ píše deník PNP.

Program s více než stovkou účinkujících potrvá od 15 do 22 hodin. Ve 14.30 projde městem průvod 35 soumarů a osmi koní od Římského náměstí ulicí Lukase Kerna, Jezuitskou a Ševcovskou. Na náměstí pak „ rozbije tábor“. V 15 hodin oficiálně zahájí slavnosti primátor Jürgen Dupper a diecézní biskup Wilhelm Schraml. Mezi řečníky bude také prachatický starosta Jan Bauer. „Pozváni jsou četní čestní hosté z míst na trase Zlaté stezky,“ připomíná PNP. Závěrem Dupper předá „předákovi“ soumarů Hansi Fuchsovi sůl k naplnění beček. Po naložení na soumary karavana kolem 21 hodin opustí náměstí k nočnímu ustájení. Na druhý den z náměstí vyrazí na šestidenní putování do Prachatic.

Od 15.30 do 18 hodin mezitím muzeum přírodní krajiny z Haidmühle předvede na náměstí ukázky z historické hry z otevřené scény Leopoldsreut.
„Toto místo bylo v roce 1618 pasovským biskupem Leopoldem I., arcivévoodu Rakouským, založeno jako soumarské sídlo,“ poznamenává deník. „Osm osadníků mělo za úkol střežit hranici do Čech a Zlatou stezku.“ Ještě v polovině 19. století tady žilo na 150 lidí, od roku 1962 je místo ale opuštěno.
Při příležitosti akce budou veřejnosti odpoledne zpřístupněny prostory Nové rezidence a restaurované fresky v bývalém Mariánském kostele kláštera Niedernburg. Tomuto klášteru připadly dle císaře Heinricha II. z 19. dubna 1010 výnosy mýta ze Zlaté stezky. Od 15 do 18.30 vystoupí na slavnosti pasovští muzikanti a folklorní soubor z Prachatic. Od 19 hodin bude hrát prachatická kapela. Kulturní program je připraven také do restaurantu U Zlatých vah.

Autor: Vladimír Majer

16.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení