Stovce z nich vylosovaných prodá za 365 eur balíček služeb v hodnotě 3500 eur. Dostanou elektrický skútr včetně přihlašovacího poplatku, pojištění a tréninku jízdy, a roční jízdenku na všechny městské linky MHD. „Cílem je zprostředkovat mladým kombinaci hromadné dopravy a elektromobility jako ekologické řešení dopravní situace,“ řekl v deníku OÖN ředitel podniku Alois Froschauer.

Sto vylosovaných výherců budou organizátoři akce provázet celý rok. Předpokládá se, že zůstanou mezi sebou ve spojení přes facebook k výměně zkušeností. Od kontaktu s nimi si dopravní podnik slibuje podněty do budoucna. Kromě jiného bude v programu testováno každodenní užívání e–skútrů. Zájemci o losování se mohou přihlásit na www.linzag.at/e365.

Ušetřil 31 eur

55letý policista z Mühlviertlu dával dohromady adresy spolužáků ke svolání srazu třídy po 40 letech. A vysloužil si trestní stíhání za zneužití úřední pravomoci. S hrozbou trestu až pět let vězení… Místo toho, aby se obrátil na matriku ve své obci, kde by za šest chybějících adres zaplatil po třech eurech plus základní poplatek třináct eur, tedy celkem 31 eur, totiž pro ně sáhl přes služební počítač do centrálního registru obyvatel.

Věc vyšetřoval tehdejší vnitřní kontrolní úřad policie a vypracoval k ní čtyřsvazkový spis o více než tisíci listech. Policista se u soudu doznal s tím, že nechtěl nikoho poškodit. Státní zástupce ale byl názoru, že obžalovaný vědomě zneužil svých pravomocí a při tom poškodil stát o jeho právo na inkasování poplatku za službu. Bývalí spolužáci obviněného byli slyšeni jako svědci a potvrdili, že je kamarádova akce moc potěšila, protože jinak by se o třídním srazu nedozvěděli. Soudce poté okresního policejního inspektora obžaloby zprostil. „Kdyby věděl, že by mohlo jít o zneužití pravomoci, jednal by jinak,“ uzavřel soudce.

OÖN dodávají, že policista byl stíhán ještě za to, že v bytě nad policejní služebnou fotografoval částečně nahé ženy. „Protože ty s tím ale souhlasily a obviněný je nefotografoval v policejní uniformě, jak bylo původně tvrzeno, bylo jeho trestní stíhání zastaveno. Věc byla řešena disciplinárně.“

Jak řídit 13 hodin

Přinejmenším třináct hodin seděl řidič české dvanáctitunky za volantem, než ho policie v pátek odpoledne kontrolovala policie v dolnobavorském okrese Regenu. Hlídce se nezdál doklad, kterým prokazoval údajné předchozí volno, tzv. urlaubsbescheinigung vystavované zaměstnavatelem. „Při prohlídce vozu policisté našli řadu těchto dokladů překrývajících rozhodné období tak, že řidič mohl dobu své jízdy pro případ kontroly znovu a znovu prodlužovat,“ napsal deník PNP. „Předkládal totiž vždy právě vyhovující listinu.“

List dodává, že český řidič směl na kauci 2000 eur v jízdě pokračovat. „Majitel české firmy, který tvrdil, že o ,machinacích´ svých tří zaměstnanců nic nevěděl, bude rovněž stíhán,“ uzavírá PNP.