Sama tímto termínem označila svůj záměr kandidovat na primátorku Českých Budějovic a postavit se tak volebnímu lídrovi hnutí ANO Jiřímu Svobodovi. „Vzhledem k podpoře od předsedy hnutí ANO Andreje Babiše nepovažuji svou kandidaturu za rebelii, je to spíše krok správným směrem. V šachové terminologii bych to nazvala rošádou," řekla Eliška Richtrová v exkluzivním rozhovoru pro Českobudějovický deník.

Poskytla jej pod podmínkou, že na reakce dalších politiků se náš Deník nebude ptát před pondělním jednáním klubu zastupitelů hnutí ANO. Při něm Eliška Richtrová spolustraníkům svou kandidaturu oficiálně oznámí.

Jako hlavní důvod, proč se rozhodla jít do boje o primátorské křeslo, Eliška Richtrová vedle důvěry vyjádřené voliči zmínila nespokojenost 
s dosavadním vývojem povolebních vyjednávání. „Přicházím s obnovenou nabídkou na koalici ANO s ČSSD a lidovci, kde ANO by mělo většinu křesel v radě," naznačila Eliška Richtrová.

Vítěz v menšině? Myslela jsem, že se vyjednávací tým zbláznil

Od Budějčáků získala v komunálních volbách 5283 hlasů, a stala se tak jejich vítězem. Nejen vysoká důvěra voličů, ale i nespokojenost s dosavadním vedením povolebních vyjednávání přiměly Elišku Richtrovou z hnutí ANO usilovat o pozici primátorky města.

Proč jste se rozhodla kandidovat na post primátorky? Je hlavním důvodem vysoká důvěra, kterou vám voliči vyjádřili při komunálních volbách?
Samozřejmě, že bez podpory voličů by mne to ani nenapadlo. Zpočátku jsem při výběru vyjednávacího týmu nevyžadovala to, že v něm budu. Nemám zkušenosti s vyjednáváním a předpokládala jsem, že cílem bude vyjednat ty nejlepší podmínky pro ANO – jak programové, tak i personální. Po první snad už skoro odsouhlasené variantě koaličního uspořádání na principech vládní koalice, kde ANO by mělo čtyři radní včetně primátora, ČSSD šest radních a lidovci jednoho radního, jsem myslela, že se vyjednávací tým snad zbláznil. Pak přišla další a další jednání a mně začalo docházet, že osobní zájmy převyšují zájmy hnutí ANO, respektive jeho voličů. Snažila jsem se naznačit, že takhle ne, že je třeba svolat místní sněm, což se dvakrát  podařilo, a řešit koaliční jednání na širším fóru než jen v úzkém osobním kruhu vyjednávacího týmu. Přesto je vyjednávání vedeno směrem, který nevzbuzuje moji důvěru. Zodpovědnost vůči voličům mě vede k tomu, že se postavím jako protikandidát Jiřímu Svobodovi, protože stále slyším: My jsme tě volili, tak bojuj!

Celý rozhovor v pondělním tištěném vydání Českobudějovického Deníku.