Eliška Richtrová, rozená Klímová, je česká mezinárodní šachová velmistryně a pětinásobná mistryně Československa. V roce 1990 se zúčastnila turnaje kandidátek mistrovství světa. Je jí 55 let, živí se jako daňová poradkyně.

Do zastupitelstva kandidovala s cílem prosadit vyvážený rozpočet, více kontrolovat náklady a maximálně naplnit příjmy městské pokladny. Do komunální politiky chce přenést princip šachových partií, kdy je nutné myslet vždy několik tahů dopředu.

Na kandidátce vlastní strany přeskákala ze třetího místa na špici, o parník vede i ve srovnání s úspěšnými kandidáty dalších stran.

Svůj obdivuhodný úspěch mezi voliči ale komentuje se skromným úsměvem. „Určitě bych chtěla voličům poděkovat, že mi dali důvěru. Podle mého je oslovila jednak moje profese, jednak fakt, že jsem dlouholetá reprezentantka v šachu a možná i to oslovilo voliče," odhaduje.

Rozhodně si ale nemyslí, že její silná sportovní disciplína může mít něco společného s vytvářením nové koalice. „Se šachovou partií bych povolební vyjednávání raději nesrovnávala. V šachu jsou totiž jasně daná pravidla. Ale v politice to až tolik neplatí, nemyslím si, že by vytváření koalice byla obdoba šachů. A ani matematická záležitost. Politická jednání se budou řídit tím, komu se budou jak hodit možné varianty povolebního uspořádání na radnici," odhaduje.