Městští policisté budou zanedlouho v krajské metropoli hlídkovat se služebními psy. Vycvičená zvířata budou strážníci využívat zejména při preventivní činnosti na problémových místech a při akcích, jako jsou např. fotbaly a nejrůznější kontroly.


„Nyní jsou v přípravě dva psi. Celkem je v plánu čtyři až pět psů,“ informovala mluvčí Městské policie České Budějovice Kateřina Schusterová s tím, že k výcviku psi nastoupí zhruba do jednoho měsíce. Do dvaceti měsíců by pak měli složit zkoušky a získat osvědčení.


Psovodi, kterých je mezi městskými strážníky pět, budou se čtyřnohými pomocníky hlídkovat v lokalitách, kam je policie přivolávána nejčastěji. „Je to především na sídlišti Máj, na Palackého náměstí, na hřbitově Otýlie a dále podle potřeb,“ upřesnila Schusterová.


„Hlavní důvod použití psů vidím v prevenci, protože pes je schopen už jen svou přítomností zjednat si respekt a odradit pachatele od trestné činnosti,“ řekl Deníku psovod městské policie Antonín Hanzal (na snímku).


„Pes musí být schopen reagovat a zakročit například v restauraci plné lidí, v dopravním prostředku. Musí ubránit psovoda, zakročit proti pachatelům, zadržet osobu v noci, vyhledat osobu v terénu,“ vyjmenoval některé z hlavních dovedností služebního psa Hanzal. „Použití psa je lepší než služební zbraň, protože se dostane i za roh a i následky zásahu jsou na rozdíl od zbraně menší,“ dodal.