V jižních Čechách v neděli po dvaadvacáté hodině večerní eviduje společnost E.ON podle vedoucí Koncernového komunikace Martiny Slavíkové více než 40 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je přibližně 22 000 domácností.

"Nejvíce jsou stále zasaženy Českokrumlovsko, Prachaticko, Strakonicko a Jindřichohradecko. Kromě jihu Čech se situaci zhoršila i na Moravě a Vysočině, kde byl též vyhlášen kalamitní stav," informovala o aktuálním stavu po 22. hodině.

Na kalamitách se podle Martiny Slavíkové pracovalo do osmé hodiny večerní. "Nyní jsou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začneme pracovat hned zítra v ranních hodinách. V průběhu noci budou probíhat jen manipulace na dálku řízené z dispečinku," vysvětluje.

Vyhlášení kalamitního stavu

Podle podvečerního vyjádření vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON České republiky Martiny Slavíkové se počet poruch v distribuční síti v posledních dvou hodinách prudce zvýšil. "Aktuálně evidujeme v jižních Čechách 19 poruch na vedení vysokého napětí. Bez elektřiny je asi 11 500 domácností. Nejvíce jsou zasaženy Českokrumlovsko a Jindřichohradecko. Poruchy se v současné době lokalizují a vymezují," uvedla.

Vzhledem k tomu, že vítr stále sílí a terén je hodně podmáčený, což zvyšuje pravděpodobnost dalších vývratů, energetici předpokládají, že poruch bude během večera a noci ještě přibývat.

"Proto jsme se rozhodli vyhlásit v jižních Čechách kalamitní stav," sdělila Martina Slavíková.

Pohotovostní čety podle jejích slov zasahovaly u poruch po celý den, pracovat budou až do osmé hodiny večerní. Pak budou manipulace v terénu z důvodu bezpečnosti práce přerušeny a na opravách znovu začnou pracovat hned v pondělí v ranních hodinách.

Na Dolnotřebonínsku na Českokrumlovsku poryvy větru lomcují stromy a opírají se do oken. Stejně jako v sobotu, tak i v neděli večer obyvatelé Dolního Třebonína čelili výpadku elektrického proudu zhruba v době od 18 do 20 hodin. "Seděli jsme doma potmě při svíčkách," vyprávěla rodina Kyselova.

"Jen, co jsme si ohřáli večeři na kempinkovém plynovém vařiči, proud naskočil. Uvidíme, jak dlouho to vydrží," popsali.

Proud také vypadl například v celé horní polovině Větřní. "Syn hrál zrovna hru na počítači, když přestala jít elektřina, tak doufám, že to počítači nic neudělá," popsala Eva Cieslarová. "Horší to ale má soused, ten zůstal viset ve výtahu. Správce domu říkal, že bezpečnostní klíč k tomu nemá, takže asi čekají na technika, než dojede. Podrobnosti zatím nevím, musela jsem odjet pryč a všude po městě je tma, ale je vidět, že dole ve Větřní i v Němčí se u lidí svítí."

Situaci i nadále sledujeme.

U Kunžaku vítr převrátil jedoucí dodávku. Ta skončila převrácená až v poli kus od silnice.
Silný vítr povalil další stromy, hasiči a energetici se nezastavili