Na česko-slovenském vyvrcholení soutěže o obnovitelných zdrojích energie ENERSOL 2007 bude českou stranu reprezentovat družstvo jihočeských středoškoláků. V konkurenci devíti krajů si tým Jihočechů pod vedením regionálního střediska pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie při Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře vydobyl vítězství v národním kole soutěže, které se v minulém týdnu uskutečnilo v Letovicích u Brna.

Soutěžní klání středoškoláků je součástí mezinárodního projektu, jehož cílem je zvětšit informovanost o problematice šetření energií a obnovitelných energetických zdrojů. Za tímto účelem již byla zřízena v Praze a Kroměříži informační střediska pro školy a laickou i odbornou veřejnost, která spolupracují se školami a podniky v zájmu zvyšování znalostí v oblasti úspor energií, jejich alternativních zdrojů a ochrany životního prostředí.

Obsahovým zaměřením letošního třetího ročníku soutěže středoškoláků bylo zhodnocení využívání obnovitelných zdrojů v jejich okolí. „Již po testu z odborných znalostí to s družstvem vypadlo dobře, když tým skončil na čtvrtém místě. Průlom nastal po druhé disciplíně, v níž dva zástupci každého z devíti zúčastněných krajů prezentovali své soutěžní práce. Obsahová náplň prezentace a způsob vystupování Zdenky Průšové a Ondřeje Fuky zapůsobily na porotu tak silně, že Jihočechy vysokým bodovým ohodnocením posunula k jednoznačnému vítězství,“ řekl Marcel Gause, ředitel Střední průmyslové školy strojní a stavební v Táboře a vedoucí regionálního vzdělávacího centra projektu ENERSOL 2007 pro Jihočeský kraj.

Zdeňka Průšová z táborské Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy obhajovala svou práci „Soukromý zemědělec a alternativní zdroje energie“, Ondřej Fuka ze Střední průmyslové školy strojnické v Táboře se zabýval tématem „Malá vodní elektrárna Dobronice“. Z krajského kola postoupily do národní soutěže i práce „Solární ohřev teplé užitkové vody v podmínkách školy a domova mládeže“ Petra Brožovského, Tomáše Fořta a Miroslava Anděla ze Střední odborné školy v Blatné, „Solární panely v Řepči“ Ondřeje Mrzeny ze Střední školy spojů a informatiky v Táboře a společná práce Terezy Müllerové a Gabriely Wofkové ze Střední zdravotnické a Vyšší odborné školy zdravotnické v Českých Budějovicích na téma „Vliv životního prostředí na lidský organismus“.