Jihočeský vědec byl obviněn z nepovoleného sběru hmyzu, ale od soudu vyvázl s pokutou. Nyní čeká na vydání cestovních dokladů, které dosud drží indické úřady. „Podle mých informací to v tomto týdnu určitě nebude,“ reagoval včera na dotaz Deníku ohledně Šváchova příjezdu ředitel Entomologického ústavu Jan Šula.

Druhý český obviněný, Emil Kučera z Tábora, kterého čekalo v listopadu odvolací řízení, už mezitím do České republiky přicestoval. Z Indie však odjel nelegálně, s poukazem na to, že nevěřil ve spravedlivé jednání u soudu, kde dostal u první instance nepodmíněný trest odnětí svobody.

Podle Šuly by Šváchovi neměl uškodit nelegální útěk Emila Kučery z Indie, ale vydání dokladů záleží zcela na indických úřadech. Šula vyslovil i přesvědčení, že také české velvyslanectví se bude snažit celou kauzu co nejdříve ukončit. Podle informací Deníku musel i velvyslanec Hynek Kmoníček odložit dovolenou, protože mediálně sledovaný případ, který zkomplikovala stávka u soudů v Západním Bengálsku, stále není u konce.