„Jejich případ byl odložen na pátek, kdy k soudu dorazí zástupce českého velvyslanectví, soud bude mít k dispozici pasy a všechny doklady zadržených a také odborný posudek, který odhalí, zda vědci opravdu sbírali chráněné druhy,“ vysvětlil ředitel Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Jan Šula.

Poprvé od začátku celé kauzy se tedy zdá, že by případ mohl pokročit. Dokonce je naděje, že by si oba Češi mohli vyslechnout výši kauce. „Je zde reálná šance, že by soud mohl odsouhlasit kauci, když bude mít k dispozici všechny doklady, včetně pasů. Ty byly do této doby u lesáků a soud je vůbec neviděl. To byl také jeden z důvodů, proč se soud zdráhal výši kauce určit,“ objasnil Šula.

Podpora kolegů

Za dva vězněné Čechy Petra Šváchu a Emila Kučeru, se postavili indičtí vědci. „Předseda výboru pro mezinárodní entomologické sjezdy Hari C Sharma zaslal stížnost Komisi pro lidská práva v Dillí, ve které protestuje proti způsobu zacházení s oběma Čechy, se kterými je údajně nakládáno jako se zločinci. Petice byla zaslána formou dopisu,“ objasnil Šula. Pod petici na Šváchovu podporu se podepsalo téměř tisíc lidí, převážně světoví odborníci.

Tadeáš Nový