„Po propuštění musí Petr Švácha a Emil Kučera zůstat v Dárdžilingu, musí se dvakrát týdně hlásit na policii a jejich doklady zůstanou v držení indických úřadů,“ řekl velvyslanec České republiky v Indii Hynek Kmoníček.

Původní požadavek indické strany na účast zástupce české ambasády u soudu byl nakonec zrušen.

V Indii je celá causa poměrně dost medializovaná a veřejnost se o ní zajímá. „Především v Západním Bengálsku se o tuto záležitost tisk zajímá. Nestraní nikomu, problém je se způsobem zdrojování. Pokud ve článku mluví zástupce žaloby, regují lidé záporně, pokud je ve článku citován odborník a zastánce obou Čechů, jsou hájeni,“ dodal Kmoníček.

Nejvýraznější gesto podpory přišlo od indických a světových odborníků, kteří inicovali petici, ve které žádali propuštění a zdůrazňovali výbornou pověst, která Petra Šváchu předchází. Pod tuto petici se podepsalo skoro tisíc odborníků v čele s předsedou výboru pro mezinárodní sjezdy entomologů Hari C Sharma.

Další vývoj

O směru, kterým se případ bude ubírat se dá jen spekulovat.

„Úřady mají třicet dní na žalobu. Řekl bych, že situace nebude tak hrozná, jak se odhadovalo, protože největší postihy hrozí za odchyt a pašování zvířat. Ta jsou v indických zákonech definována jako obratlovci. Tedy žádný hmyz. V dodatku se sice hovoří ještě o motýlej a několika druzích brouků, ale tesaříci do nich nepatří,“ vysvětlil ředitel Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích Jan Šula. „Navíc není jisté, zda se pohybovali v národním parku. Může se stát, že se obžaloba nebude mít čeho chytit, to by pro nás bylo jedině dobře,“ dodal Šula.

Tdeáš Nový