Ze dveří se valí dým, z dálky zní sirény a za chvíli již do dvora vjíždějí vozy hasičů a záchranářů. Tak to vypadalo ve středu ráno v areálu plynáren v Českých Budějovicích. Složky integrovaného záchranného systému tu totiž absolvovaly cvičení.

„Cílem je vyzkoušet nejen spolupráci složek, ale i zapojení dalších lidí, kterých se může nehoda týkat. V tomto případě jsou to plynaři. Ti sem musí přijet, změřit únik plynu a uzavřít přívod,“ popsal Jan Tuček, náměstek ředitele záchranné služby.

Scénář cvičení je vždy takový, aby co nejvíce napodoboval možné nebezpečí. Včerejší fiktivní nehoda začala zkratem elektrického vedení, který způsobil požár v administrativní budově. Tam bylo 11 osob, tři lehce zraněné sundali hasiči z balkonu pomocí vysokozdvižné plošiny, ostatním dali dýchací masky a vyvedli je dveřmi. Na chodbě pak našli těžce popálenou ženu, která byla transportována vrtulníkem do nemocnice. Celou dobu navíc hrozil fiktivní výbuch, protože v budově se nachází hlavní uzávěr plynu.

Samotné evakuování zaměstnanců, hašení požáru a ošetřování raněných trvalo dvacet minut. To je podle velitele hasičské čety Miroslava Bureše dobrý čas a ani reálný zásah by netrval déle. Dalších 10 minut však záchranářům zabral průjezd městem. „To je obvyklá doba cesty skrz Budějovice. Nemůžeme jet moc rychle, abychom neohrozili životy lidí kolem, navíc jsou ulice často ucpané a mnozí řidiči neukáznění. Někteří ani nevědí, co mají dělat, když se blíží sanitka,“ připomněl Tuček.

Neštěstí podobné včerejšímu cvičení zatím jihočeští záchranáři řešit nemuseli. Nedávno ale zasahovali u srážky dvou vlaků ve Vodňanech, kde byla nutná spolupráce s železničáři.