Nechtěli, ale museli, jinak by je čekalo vězení nebo smrt. S lidmi, kteří byli nuceni po komunistickém puči v roce 1948 opustit vlast, se nyní setkávají žáci a studenti základních a středních škol.

V listopadu se totiž již posedmé koná projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách, který v rámci programu Jeden svět pořádá společnost Člověk v tísni. Hlavním tématem je letos emigrace a život v exilu.

„Náš projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách,” prozrazuje ředitel úspěšného projektu Karel Strachota.
„Školám jsme opět nabídli zdarma jeden film pojednávající o období komunistického Československa. Součástí projektu je pořádání besed s pamětníky, historiky a dokumentaristy. Snažíme se žáky a studenty vést k přemýšlení a diskusi o živé etapě našich dějin. Považujeme to za důležité právě v době, kdy generace jejich rodičů a prarodičů jakoby zapomínala na to, jakého režimu jsme se zbavili.“

O duši estébáka
Do projektu se v celé republice zapojilo přes 700 škol z téměř 400 obcí a měst. Letos si mohly školy vybrat z pěti filmů. Patří mezi ně unikátní dokumentární portrét Heleny Třeštíkové Pavel Tigrid – Evropan, představující jednoho z nejvýznamnějších českých emigrantů 20. století.
Jeho syn Gregory Tigrid se zúčastnil slavnostního zahájení projektu 1. listopadu 
v pražské Lucerně. Snímek byl do nabídky zařazen v souvislosti s Cenou Příběhů bezpráví, jež je věnována památce Pavla Tigrida i hlavnímu tématu Příběhů bezpráví. Tím je emigrace a život v exilu.

Hraný snímek Swingtime režiséra Jaromíra Polišenského je inspirován provokační akcí Státní bezpečnosti, která v 50. letech záměrně mystifikovala ty, kdo chtěli ilegálně odejít do ciziny.
DVD nazvané Příběhy bezpráví – Za železnou oponou obsahuje pět krátkých filmů, které vypovídají o krutosti i absurditě přísně střežené hranice komunistického Československa.

Dalším nabízeným titulem je dokument Pavla Křemena Nikomu jsem neublížil. Ten pátrá po motivech, které za minulého režimu vedly lidi ke spolupráci se Státní bezpečností (StB), a zároveň působivě ilustruje, jak rafinovanými způsoby korumpoval komunismus lidské charaktery.
Posledním nabízeným titulem je DVD se čtyřmi kratšími snímky z cyklu Ztracená duše národa režisérky Olgy Sommerové, jež představuje různé formy represe československých občanů komunistickým režimem.

Pocta hrdinům
Školy také získaly knihu Naše normalizace o tom, jak se žilo v Československu v letech 1969 – 1989. Autoři se zamýšlejí nad tím, zda režim byl jen otravným zřízením, které občany drobně šikanovalo, nebo promyšlený dusivý systém, soustavně utlačující ty, kdo se mu v životě nepřizpůsobili a vybočovali z normy. V knize Naše normalizace na poslední dvě dekády čs. komunismu vzpomíná více než třicet osobností.

„Zajímaly nás osobní vzpomínky lidí, jimž režim vadil, snažili se mu čelit a něco smysluplného v něm navzdory komplikacím vykonávat,“ říká Karel Strachota, který společně s redaktorem Rádia Česko Adamem Drdou publikaci edičně připravil. Knihu doprovázejí snímky známých fotografů Karla Cudlína, Dany Kyndrové a Luboše Kotka.

Seznam zapojených škol najdete na webových stránkách www.pribehybezpravi.cz. Školy se do projektu Příběhy bezpráví mohou stále hlásit.

České Budějovice: 30. listopadu, 8:55
ZŠ L. Kuby 48
Pavel Tigrid - Evropan