Problémy s parkováním se v poslední době nevyhýbají ani invalidním řidičům, kteří mají nárok na mimořádné parkovací výhody. Jejich místa však často obsazují řidiči, kteří zde nemají co pohledávat.

„Tento problém vnímám skutečně jako velmi rozšířený. Nedávno jsme jeli s manželkou do Budějovic na náměstí a chtěli jsme zastavit před radnicí, kde jsou místa pro vozíčkáře,“ líčí svou zkušenost pětašedesátiletý vozíčkář Jan Nouza z Lužnice u Třeboně. Všechna tato místa však byla obsazena, proto museli Nouzovi popojet na placené parkoviště.

Jeden z automobilů, který stál na místě pro invalidy, však neměl potřebné označení. „Během chvilky do něj přiběhl statný padesátník, který si jen něco dal dovnitř a pak, jako by se nechumelilo, odběhl klidně na druhou stranu náměstí,“ popisuje Jan Nouza.

Městští strážníci se často při odhalování podobných nešvarů spoléhají na kamerový systém. „Během kontrol zneužívání parkovacích míst pro invalidy se nám velmi osvědčil městský kamerový systém, například právě na centrálním budějovickém náměstí,“ řekla Kateřina Schusterová. Poté, co zaregistruje obsluha kamerového systému podobné jednání, vyšle na místo nejbližší hlídku, která s dotyčným řidičem vyřeší vše na místě.

Strážníci všechny podobné případy zadokumentují a přistiženého hříšníka předají přestupkovému odboru magistrátu. „Často se také stává, že si mezi sebou lidé kvůli výhodnějšímu parkování půjčují průkazy ZTP a ZTP/P. V případě, že toto zjistíme, průkaz odebereme a sdělíme viníkovi podezření ze spáchání přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích,“ připomíná Kateřina Schusterová. Hříšníci přitom musí počítat až s dvacetitisícovou pokutou.

„Jakékoliv zneužívání těchto průkazů je přestupkem na úseku sociálních věcí, za který můžeme udělit pokutu až dvacet tisíc korun,“ varuje všechny nepoctivce vedoucí oddělení majetkových přestupků českobudějovického magistrátu Pavel Mráz. V poslední době došlo k enormnímu nárůstu těchto případů zejména u velkých nákupních center a před poliklinikou Jih.

Před třemi týdny se budějovičtí městští strážníci zaměřili právě na kontrolu zneužívání parkovacích míst pro invalidy. Během dvou dnů načapali strážníci v centru města pět hříšníků. „Naše hlídka tehdy v centru města zaregistrovala automobil, který vjel do zákazu vjezdu,“ popisuje mluvčí strážníků Kateřina Schusterová. Řidič si po zastavení měnil místo se spolujezdcem a umisťoval za sklo označení O1. Hlídka obě osoby legitimovala a přitom zjistila, že řidič vozidla vůbec nevlastní řidičské oprávnění. Proto byla na místo přivolána i policie.

V nadcházejícím předvánočním shonu se s tímto nešvarem budou zřejmě setkávat invalidní řidiči častěji než je tomu doposud.