Dva falešní kominíci se objevili před nedávnem na Ševětínsku a Lišovsku. Nabízejí lidem vyčištění i opravy komínů, ačkoliv k této činnosti nemají potřebné oprávnění. Za své „služby“ si navíc účtují přemrštěné ceny.

„Přišli ke mně asi před dvěma týdny. Nabídli mi vyčištění komína, za což požadovali 350 korun,“ popsala návštěvu Marie Plávková z Kolného.

Nebezpečí požáru

Přestože se jí zdála cena příliš vysoká, nakonec s jejich nabídkou souhlasila.

„Účtovali si však nakonec celkem sedm stovek, protože vyčistili i komín, který nepoužívám a tudíž jsem si ho neobjednala,“ postěžovala si dále Marie Plávková.

Podobnou zkušenost má s touto povedenou dvojicí i další obyvatel Kolného Jan Hruška. „Toho jednoho od vidění znám. Za vyčištění komína chtěli 350 korun, což se mi zdálo dost drahé. Práci však udělali, takže jsem nakonec zaplatil,“ přiznal Hruška. Za odvedenou práci mu podvodníci vystavili paragon, ze kterého jasně vyplývá, že předmětem díla byly právě kominické práce.

Podle informací, které se Deníku podařilo zjistit, pocházejí oba muži z Vitína. Potvrdila to i starostka obce Jitka Havlová. „Je to pravda, ale bližší informace uvádět nebudeme, abychom nenarušili policejní vyšetřování,“ řekla Havlová.

Šestašedesátiletý důchodce z Radonic patří mezi početnou skupinku těch, kteří sedli na lep podvodníkům. Nechal si vyčistit komín, zaplatil hotově čtyři sta korun. Na pětistovku však neměli povedení kominíci zpátky a se slovy „až půjdeme příště kolem, tu stovku vám vrátíme“ zmizeli.

Svaz kominíků

Horší než ztráta peněz je ale to, že zanedlouho po jejich návštěvě chytly v komíně saze a ten začal hořet.

Poškozených, které oba falešní kominíci na Ševětínsku navštívili a vyčistili jim neodborně komíny, je minimálně třicet pět. „Předpokládáme však, že konečný počet bude ještě vyšší,“ připomněla budějovická policejní mluvčí Regina Tupá.

Někteří lidé však tuto povedenou dvojici falešných kominíků ani nepustili za svůj práh.

„Zdáli se mi podezřelí, tak jsem je rovnou hnal svinským krokem pryč,“ řekl přibližně pětatřicetiletý muž z Drahotěšic, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

A jak mohou lidé rozeznat pravé kominíky od těch falešných?

Každý, kdo nabízí své služby v tomto oboru, by měl na požádání předložit kopii živnostenského listu v oboru kominictví. Pokud nabízí i opravy komínů, měl by se rovněž prokázat živnostenským oprávněním na zednické činnosti.

Až roční vězení

V České republice funguje i Společenstvo kominíků ČR. Jeho členové mají navíc k dispozici zvláštní průkaz, kterým se mohou rovněž na požádání prokázat.

„Členství v této asociaci však není povinné,“ uvedla tajemnice organizace Rita Halbrštátová.

Podle jejího odhadu působí v republice asi dvanáct stovek kominíků. Sedm set z nich je členy společenstva, dalších pět stovek působí samostatně.
Ten, kdo provozuje jakoukoliv výdělečnou činnost bez potřebného živnostenského oprávnění, se dopouští neoprávněného podnikání.

Podle trestního zákona mu za takové jednání hrozí až roční pobyt za mřížemi nebo peněžitý trest.

Pokud jste se s touto podezřelou dvojicí mužů z Vitína, jejichž jméno je redakci Českobudějovického deníku známo, setkali, přihlaste se se svým svědectvím na obvodní oddělení Policie ČR v Ševětíně. Zavolat můžete rovněž na telefonní čísla 387 997 694 nebo 739 534 677.

Výzva policie
Policie ČR Obvodní oddělení Ševětín žádá občany, kteří si nechali od konce roku 2009 do ledna 2010 čistit komíny od firmy Václav Bambule a byli nějak poškozeni, aby se přihlásili na Obvodní oddělení policie v Ševětíně.
Telefon: 387 997 694
Mobil: 739 534 677
(oznámení visí na nástěnce Obecního úřadu ve Vitíně)