O korunku usilovala už potřetí – v minulých letech skončila druhá a třetí. Teď pojede s dalšími zemskými Miss na deset dnů do Egypta, 12. února je čeká v Rustu soutěž o Miss Německa. „Nic nečekám, titulem Miss Bavorsko jsem získala všechno, co jsem chtěla,“ řekla deníku PNP. Na snímku s novopečeným Mr. Bavorsko.

Konec vraha

Sebevraždu 45letého zedníka z Zandtu v okrese Cham v plzeňské vazbě zaznamenal i sobotní deník PNP. Vraha 19leté prostitutky ze Slovenska 19. května v bordelu ve Folmavě, kdy ji pořezal nožem a opařil horkou vodou, čekal soud s možným výrokem až o doživotním trestu. Podle PNP si ve vězení pravděpodobně podřezal žíly na předloktí. K osobě obžalovaného list uvádí, že byl mnohokrát trestán, například za vloupání ve skupině a za znásilnění taxikářky v Chamu. Z plzeňské věznice napsal dopis příbuzným s vyjádřením lítosti nad tím, do jakého světla rodinu dostal. „Čin omlouval vlivem alkoholu,“ dodala PNP.

S českou „municí“

Detonace zničila v úterý ve 20.30 h v centru Pasova telefonní budku a způsobila škody za více tisíc eur. Zraněn naštěstí nebyl nikdo, napsala PNP.
Svědkové upozornili na to, že se v blízkosti budky pohybovali před explozí dva muži. „Okamžité pátrání vedlo k zatčení 18letého studenta z okresu Pasov,“ píše deník. „V jeho batohu policie našla kilogram volně prodejné chemikálie vhodné jako příměs při výrobě výbušnin, kus zápalné šňůry, kovovou trubku a volně prodejný silvestrovský dělbuch. Expertům na výbušniny se mladík přiznal a uvedl, že v legraci odpálil v budce nelegálně dovezenou raketu z Čech. Při domovní prohlídce u něho policisté našli další nelegální pyrotechniku.“ Na základě výpovědi mladíka byl zjištěn i jeho 17letý parťák, který snad měl být jen „u toho“.

Sousedé moc stonají

V nemocnici ulehne alespoň jednou za rok téměř každý třetí Hornorakušan, píše linecký deník OÖN s tím, že je to nejčetnější hospitalizace v celém státě. Jde také o nejdražší formu péče, protože v této spolkové zemi jsou nejčastěji používány velké drahé přístroje.

Z poslední statistiky za rok 2008 vyplývá, že ze 100 000 Hornorakušanů leželo v nemocnicích 29 962 osob. Celorakouský průměr je 26 144. Podle OÖN je jednou z hlavních příčin velkého náporu na nemocnice malá hustota praktikujících specialistů v zemi. Co se přístrojů týče, připadlo v roce 2007 z celkových 920 000 vyšetření počítačové a magnetorezonanční tomografie v Rakousku na Horní Rakousy 210 000, zatím co třeba naVídeň jen 149 500. „Kdyby se objem těchto výkonů v Horních Rakousích srovnal na četnost v ostatních zemích, uspořilo by se 184 milionů eur,“ píše list ze závěrů komise ministerstva pro reformu zdravotnictví. Náklady na zdravotní péči na občana jsou v Rakousku čtvrté nejvyšší v Evropské unii – 3358 eur ročně. Průměr unijní patnáctky bez přistupujících východoevropských zemí je 2946 eur.

„V Rakousku připadá na tisíc obyvatel pět lékařů včetně nemocničních, praktických i odborných, v Horních Rakousích pak 4,2,“ dodává list. V Horních Rakousích je téměř 6000 lékařů, z toho ale jen 721 všeobecných, 478 odborných a 386 zubních se smlouvami s pojišťovnami, poznamenává.