Soutěž byla připravena pro žáky základních škol Jihočeského kraje ve dvou věkových kategoriích: mladší a starší žáci. Cílem soutěže je získání či doplnění znalostí, dovedností a praktických návyků pro poskytování pomoci sobě i druhým v případě nouze.

První kolo soutěže bylo spuštěno přes sociální síť facebook a přihlásilo se do něj celkem 70 týmů. Prostřednictvím facebooku a webových stránek HZS Jihočeského kraje byly soutěžícím zadávány instrukce a úkoly.

Jeden z úkolů byl vždy hasičský, druhý policejní. V průběhu prvního kola musely týmy splnit celkem osm úkolů, a to například nakreslit komiks na téma záchrana osoby z ledu, vyrobit puzzle s vyobrazením vozidla Policie ČR, zjistit informace a vytvořit plakát o velkém požáru, rozluštit záhadu detektivního příběhu, napsat básničku s použitím čísel linek tísňového volání, vytvořit foto-seriál na téma dopadení zloděje… Po vyhodnocení základní části soutěže postoupilo třináct nejlepších týmů z obou věkových kategorií do finálového kola.

Finálové kolo na stanici v Českých Budějovicích se konalo 23. května 2019 a probíhalo v duchu opravdového zásahu hasičů - od přijetí tísňového volání a vyslání jednotek přes jízdu k zásahu v opravdovém zásahovém voze, vlastní zásah až po vyšetření příčiny vzniku „požáru“. Soutěžící se stali na chvíli hasiči na chvíli policisty.

Děti musely prokázat fyzickou zdatnost, schopnost rychle a správně se rozhodovat, ale zároveň musely mít i teoretické znalosti. Mimo soutěž si pak děti mohly prohlédnout vybavení prvosledového policejního vozu, policejní motocykl, hasičskou techniku, nacvičit si podávání první pomoci či si zaskákat na velkém nafukovacím hasičském autě.

A jak to celé dopadlo? Vítězem v kategorii mladších žáků se stal tým Chytráci ze základní školy Tábor Měšice. Mezi žáky druhého stupně zvítězil tým BAQR ze základní školy z Malšic. Všem soutěžícím a jejich vedoucím děkujeme za účast a vítězům gratulujeme.

Jana Mejzlíková, HZS Jihočeského kraje