Bez fronty a bez obav, že v některé z kolonek bude chybět důležitý údaj. Tak podávají už několik let daňová přiznání lidé, kteří si zvykli na takzvané výjezdy pracovníků finančních úřadů.

Právě ti, kteří se ve spleti formulářů pohybují jako ryby ve vodě, úřadují opět na radnicích okolních měst. Na příchozí si mohou udělat dost času na to, aby jim poradili s nejasnostmi, překontrolovali po formální stránce odevzdané formuláře a v případě potřeby pomohli poplatníkům daňová přiznání podle přinesených podkladů vyplnit. Řadu daňových přiznání už tak poplatníci mohou rovnou odevzdat.

„Pro lidi je to určitě výhoda, mnozí se sem už naučili chodit, některé tváře se tu objevují každý rok,“ všimla si Šárka Votýpková. Ta je už pravidelně několik dní své březnové pracovní doby k dispozici občanům Lišova a okolních obcí.

V improvizované kanceláři finančního úřadu, ve kterou se zpravidla mění zasedací místnost zastupitelů, padají obvykle velmi podobné otázky. „Většinou se lidé zajímají vůbec o povinnost podat daňové přiznání. Ptáme se tedy, jaké měli příjmy, jestli se na ně tato povinnost vztahuje. Oproti loňsku už nelze využít možnost společného zdanění manželů, ale toto téma bylo v minulých letech hodně časté,“ říká Votýpková.

„Je to příjemné, že si můžu takhle přijít pro radu,“ pochvalovala si v pondělí při odchodu z lišovské radnice Marie Mikešová. Té pracovnice českobudějovického finančního úřadu ochotně vysvětlily, jak správně postupovat.

Spokojenost neskrýval ani tajemník městského úřadu Jan Kudlata. „Už několik let sbíráme velmi příznivé ohlasy. Zvlášť starší lidé oceňují, že nemusí jezdit do Budějovic. O výjezdu finančního úřadu do Lišova dáváme našim občanům vědět prostřednictvím našeho zpravodaje, místního rozhlasu i na internetu a setkává se se zájmem,“ říká.

Podobně jako v Lišově radí lidé z finančních úřadů i v dalších městech. Po občanech Lišovska a Hlubocka dostanou šanci přijít si pro radu ještě 19. března lidé v Nových Hradech. „Výjezdů je letos nepatrně méně. Souvisí to částečně i s tím, že bylo zrušeno společné zdanění manželů, což bylo hlavním důvodem k návštěvě řady zájemců v minulých letech. Přesto počet těch, kteří tuto službu využijí, nijak výrazně neklesá,“ bilancuje mluvčí finančního ředitelství v Českých Budějovicích Jaroslava Musilová.

Podat daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob musí letos řádově 120 tisíc Jihočechů. Stihnout to musí do 31. března. Způsobů, jak své povinnosti dostát, případně jak se vyhnout případným chybám, je několik.

Základní radu poskytnou lidem pracovníci finančních úřadů. Dobrým pomocníkem jsou i takzvané inteligentní formuláře, které lze najít na portálu http://eds.mfcr.cz. „Obsahují vysvětlivky, nápovědy a umožňují provést kontrolu formální správnosti vyplněných řádků daňového přiznání, včetně kontroly úplnosti vyplněného přiznání. Prostřednictvím této aplikace daňoví poplatníci mohou daňové přiznání odeslat na místně příslušný finanční úřad elektronicky, popř. jej vytisknout a použít k platnému podání v listinné podobě,“ radí Musilová.

V případě, že se daňoví poplatníci rozhodnou podat daňové přiznání osobně na finančním úřadě, mohou využít rozšířené úřední hodiny. Již nyní jsou všechny finanční úřady v Jihočeském kraji veřejnosti otevřeny každý den v pracovních hodinách. Poslední březnový týden, tedy od 23. do 27. března 2009, budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny denně až do 18.00 hodin. Finanční úřad v Českých Budějovicích stejně jako v ostatních bývalých okresních městech bude otevřen i v sobotu 28. března, a to od 8 do 12 hodin, včetně pokladny. V pondělí 30. 3. 2009 a úterý 31. 3. 2009, tedy v den termínu pro podání daňového přiznání, budou podatelny všech finančních úřadů otevřeny veřejnosti do 18.00 hodin. Z technických důvodů nemohou být vždy otevřeny také pokladny, daň lze ale zaplatit na poště speciální bezplatnou daňovou složenkou.