V pondělí ve sdružení nabídli povídání na téma „Jak může pes přispět k duševní pohodě“. „Betynka je nalezenec, je cvičená jen laicky, ale umí si najít cestu , umí se ke člověku vtírnout. V dobrém slova smyslu,“ řekla na adresu voříška s černou srstí jeho opatrovatelka Drahomíra Lencová. „Napadlo nás vzít ji sem, aby si s ní zájemci při besedě mohli hrát a zažít zase něco jiného,“ doplnila lektorka, která vede ve Fokusu několik kurzů.

Program na týden

Betyna ale není v práci s klienty ve sdružení využívána pravidelně, protože nemá potřebné zkoušky. Klienti Fokusu se však setkávají se psy v rámci pravidelných programů, které se konají mimo sídlo sdružení. Posiluje to například jejich odpovědnost, když se starají o svěřené čtyřnohé kamarády. „Chodíme venčit pejsky z městského útulku,“ připomněla jednu z aktivit sdružení ředitelka Hana Štroblová. Sdružení, které se tento týden přestěhovalo do nových prostor na rohu Husovy a Strakonické ulice, nabízí program a sociální poradenství po celý týden. Například sem dochází klienti na tvořivé kurzy. „Jsem tady od začátku. Byli jsme tu tři první. Je tady velmi dobrá atmosféra,“ ocenil možnost docházet do sdružení šestapadesátiletý klient pan Jaromír, který si váží především svobody a uvolnění, které v rámci terapie cítí.

Návrat zpět


Sdružení vedle pravidelných denních aktivit poskytuje třeba asistenci klientům při jednání s úřady. Jeho cílem je pomoci klientům navázat zpřetrhané vazby s jejich okolím a naplnit jejich volný čas, aby nebyli se svým onemocněním sami.

Mnozí klienti Fokusu jsou totiž postiženi schizofrenií a podobnými chorobami, pro které je typické střídání nálad v určitých cyklech a postupné uzavírání se pacientů do sebe. Nemocní přicházejí třeba o zaměstnání nebo i o rodinu.

Více léčených

Schizofrenie je diagnostikována u stále většího počtu pacientů. Výskyt schizofrenie a dalších podobných chorob se v populaci podle odborníků nezvyšuje, ale s rostoucí informovaností veřejnosti se zlepšuje diagnostika, a více pacientů se léčí.


Často i tací, kteří by dříve k lékaři nepřišli. To oceňuje i primář psychiatrického oddělení českobudějovické nemocnice Jan Tuček. „Projevy onemocnění potom nejsou tak dramatické. Člověk je snáze zapojen zpět do společnosti,“ zdůraznil Tuček na adresu včasného rozpoznání nemoci.


V rámci týdne otevřených dveří nabídne kromě jiného Fokus ještě hudební odpoledne s vystoupením moderního houslisty Kristiána Vacka ve čtvrtek od 17 hodin v KD Vltava nebo páteční procházku kolem vrbenských rybníků.