Andělský zpěv slyšeli, do Betléma běželi, tak zní název tradiční vánoční výstavy v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Do 2. ledna ukazuje exponáty třeba až z konce 18. století.

Podle etnografa muzea a garanta výstavy Václava Holase jsou nejstarší na výstavě formy na perník. K nejnovějším patří betlémy. Těch je zhruba desítka. Některé figurky – práce lidových řezbářů v neúplných výjevech, jsou ale také jedinečnými kusy už ze začátku 19. století. Působivé jsou podmalby na skle.

Krmení zvířátek

Návštěvníci se dozvědí také zajímavosti o vánočním zvykosloví nebo tradičních adventních obchůzkách.

„Výstavu doplňuje i výjev dětských radovánek a krmení lesních zvířátek v čase tuhých zim. Nejmenším udělá radost pohyblivý betlém,“ říká k expozici Tomáš Svoboda, propagační pracovník muzea.

Vranitzký nezemřel!
Od sousedů: Rakouští poslanci "naletěli" na lživou zprávu

Václav Holas upozorňuje , že v pojímání Vánoc dnes a v minulosti byl rozdíl. „Pro naše předky mělo období Vánoc poněkud odlišný význam. Dříve advent představoval dobu, kdy se lidé ve svých životech skutečně zastavili a shon nahradilo očekávání zázraků, které měly Vánoce přinést. Vyvolat v lidech podobné pocity je i jedním z cílů naší výstavy,“ přibližuje Václav Holas.

Ukázky práce řemeslníků

Součástí doprovodného programu jsou ukázky práce řemeslníků – například 29. listopadu předvede Bohdana Homolková výrobu mikulášských a vánočních dekorací, 1. prosince Jitka Sovová vánočních dekorací a 3. prosince Dagmar Halová figurky z taženého skla. Například 13. prosince bude Miroslav Stecher předvádět výrobu fanfrnochů. A 1. prosince se od 18 hodin koná Vánoční koncert Konzervatoře České Budějovice pro širokou veřejnost.